دکتر شهره بهروزی- متخصص زنان و زایمان- درگفتگو باشفاآنلاین ارایه کرد:
پاسخ به متداول ترین سوالات زنانه
سوال:
بنده 27 سالمه 6 ماه پیش یه بارداری پوچ داشتم الانم باردارم تاریخ اخرین پریودیم1/10/94 بو امروز 2تا تست دادم مثبت بود هنوز ازمایش ندادم 4روزه زیر شکمم (مثانم )خیلی درد میکنه طوری که شبا از شدتش بیدار میشم اواش فکر میکردم علایم پریودیمه تا اینکه تست دادم مثبت بود بنظرتون این درد طبیعیه؟در ضمن من دو ماهه میرم ورزش امادگی حسمانی ایا الان ادامه بدم ضرر نداره برا حنین هم دو میکنم هم دراز نشت، قرص اهن و اسید فولیک رو هم از دو ماه پیش شروع کردم میخورم الان باز به خوردنشون ادامه بدم؟

پاسخ: با توجه به سابقه سقط ورزش های سنگین انجام ندهید،2هفته دیگر سونوگرافی برای قلب جنین انجام دهید و در صورت درد شکم از شیاف های پروژسترون که نگهدارنده جنین و مانع از سقط جنین می شود نیز استفاده نمائید. در صورت ادامه دل درد آزمایش و کشت ادرار انجام دهید و قرص آهن را قطع و فولیک اسید را ادامه دهید.

سوال:

من حدود ۵ماهه که ازدواج کردم، اول ازدواج من آمادگیه رابطه جنسی کامل رو نداشتم و الان همسرم، متاسفانه هربار که برای رابطه اقدام میکنیم همسرم نمیتونه و میترسه و بهانه میاره، اولش خوبه وقتی وقت رابطه اصلی میشه یک دفعه تمام حسش از بین میره... این قضیه منو خیلی عصبی کرده و تقریبا هرروز دعوا داریم، اما نظر همسرم اینه که این قضیه بزرگی نیست و نباید بهش بها بدیم.

پاسخ: شما باید به یک سکس تراپیست مراجعه نمائید.

سوال:

من سی سالمه و دو تا پسر دارم و ایو دی دارم مشکل من اینه ک چند روز مونده به پریودم روی چونه جوشهای دردناک و قرمز رنگ و چرکی میزنه ک بعد از پریود خوب میشه میخواستم ی راه چاره به من نشون بدین به دکتر مراجعه کردم با انجام ازمایش هورمونی ک مشکلی نداشته و سونو از شکم وجود کیست های ریز بوده که با مصرف ی دوره قرص دیان جوش ها بهتر شدن ولی بعد از ی مدت دوباره جوش میزنم.

پاسخ: درمان شما با داروهای موضعی پوستی امکان پذیراست، اما در صورت خروج آی یو دی می توانید از داروهای هورمونی مانند دیان استفاده نمائید.

سوال:
همسرم 36 سال دارد و ماه اول بارداری می باشد ومبتلا به انفولانزا است آیا انفولانزا در جنین تاثیری دارد؟

پاسخ:
در صورتی که مادر حامله در پی آنفولانزا دچار تب بالا شود برای جنین مضر است و باید توسط پاشویه و استامینوفن نیز کنترل شود.چرا که تب های بالا در ماه های اول حاملگی منجر به اختلال در رشد جنین و حتی ایجاد ناهنجاری می شود.


سوال: 
 کیست تخمدان داشتم جراحی لاپاراتومی انجام دادم و کیست کامل خارج شد حین عمل کیستم پاره شده و تخمدانم دچار چسبندگی شده و کیستم از نوع آندومتریوز بوده میخوام بدونم که امکان بارداریم کم شده و باید بلافاصله اقدام به بارداری کنم بعد از درمان.الان3 روزه جراحی کردم و هنوز جواب پاتولوژی نیامده است.

پاسخ: بهتربود که لاپاراسکوپی انجام می دادید که کیست به طور کامل و بدون آسیب به بافت تخمدان تخلیه می شد اما اگر جواب پاتولوژی کیست آندومتریوز است در پی جراحی احتمال بارداری نیز افزایش می یابد.