تولیددارو نسبت به مصرف بیشتر است
شفاآنلاین>سلامت>محمدهادی صادقی نایب‌رئیس شورای‌عالی نظام‌پزشکی کشور  اظهار کرد: توقع ما از وزارت بهداشت و مراجع دیگر در مدیریت اجرایی حوزه سلامت این است که موضوعات را به‌صورت عمیق و از محورهای مختلف دنبال کنند.

 به گزارش شفاآنلاین:وی درمورد کمبود سرم گفت: ما باید بررسی کنیم که آیا مصرف سرم در فصل آنفولانزا نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری پیدا کرده یا خیر ضمن اینکه فرهنگ مردم و تجویز پزشک نیز درمورد مصرف سرم اهمیت دارد.

نایب‌رئیس شورای‌عالی نظام‌پزشکی کشور خاطرنشان کرد: تجویز سرم در مطب‌های خصوصی طی یکی دو‌ماهه اخیر به‌شدت کاهش پیدا کرده و دلیلش هم کاهش عرضه سرم به داروخانه‌هاست.

صادقی با بیان اینکه سازمان نظام‌پزشکی درمورد تولید و توزیع دارو نقش مستقیمی ندارد؛ اما وظیفه خود می‌داند که این مسائل را پیگیری کند عنوان کرد: طبق آمارهای غیررسمی تجویز سرم توسط پزشکان نسبت به فصل آنفولانزای سال قبل تغییر عمده‌ای نکرده؛ اما متأسفانه کمبود خیلی بیشتر از اینها خودش را نشان می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان ذی‌ربط باید بحث تخصیص ارز به شرکت‌های دارویی، نظارت بر واردات و نظارت بر توزیع سالم را جدی‌تر دنبال کنند افزود: تولیددارو نسبت به مصرف خیلی بیشتر است اما مردم برای تأمین دارو باید از داروخانه‌ای به داروخانه دیگر مراجعه کنند و لذا مسئولان حوزه نظارتی باید این موضوع را در نظر داشته باشند.

نایب‌رئیس شورای‌عالی نظام‌پزشکی کشور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزایش نرخ ارز را بر مسائل حوزه دارویی نیز مؤثر خواند و تأکید کرد: مدیریت درمان و سلامت کشور باید به‌صورت جدی و عام نگر به دنبال حل مشکل باشد.