در پائیز استفاده از عینک آفتابی را فراموش نکنید
شفاآنلاین>سلامت>بسیاری از افراد تصور می کنند استفاده از عینک آفتابی تنها در روزهای تابستانی امری واجب بوده و در فصول پائیز و زمستان نیازی به زدن عینک آفتابی نیست. باید توجه داشت امواج ماورابنفش در هر شرایط فصلی وجود داشته و به چشم آسیب می زنند.
 
به گزارش شفاآنلاین:با وجود حضور خورشید در تمام طول سال، از هر ۵ نفر ۲ نفر به طور دائمی از عینک آفتابی استفاده کرده و مراقبت از چشم هایشان را جدی بگیرند.

بررسی های آماری نشان می دهد علیرغم حضور خورشید در تمام طول سال، ۳۹ درصد از افراد بنا به دلایلی مختلف و البته به اشتباه معتقدند که عینک آفتابی فقط برای تابستان است.

مطالعه ای که روی نحوه انجام اقدامات محافظتی برای ایمن نگه داشتن چشم و بدن دو هزار نفر انجام شد، نشان داد که به طور مشابه، ۴۰ درصد مردم معتقدند کرم ضد آفتاب فقط برای تابستان است.

در حالی که ۷۲ درصد از پاسخ دهندگان در تابستان بیشترین مراقبت از چشم و پوست خود را دارند، ۶۸ درصد افراد ادعا می کنند هر بار که در فصول گرم و آفتابی سال بیرون می روند، حتی برای مدت کوتاه، اقدامات محافظتی انجام می دهند.

برای برخی، این اقدامات شامل استفاده از عینک آفتابی (۶۲٪) یا هیدراته ماندن (۶۱٪) است. در رده های بعدی استفاده از کرم ضد آفتاب (۵۳٪) یا پوشیدن لباس هایی است که پوست آنها را می پوشاند (۵۱٪).

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که ۴۲ درصد از پاسخ ‌دهندگان اعتراف می ‌کنند که در هنگام گذراندن مدت طولانی بیرون از خانه به این موضوع فکر نمی ‌کنند که چگونه چشمانشان تحت تأثیر قرار می ‌گیرد.

نیمی از آنها می گویند که بیش از پنج ساعت از هفته را در خارج از خانه زیر نور خورشید می گذرانند.

وقتی نوبت به مدت زمان روزانه قرارگرفتن در معرض خورشید می‌ رسد، یک سوم از پاسخ ‌دهندگان نمی ‌دانستند که نباید بیش از ۳۰ دقیقه توصیه‌ شده هر روز بیرون از آفتاب بمانند.

با این حال، دو سوم از پاسخ دهندگان می دانند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حتی برای مدت کوتاه، می تواند به بینایی آنها آسیب برساند. در این شرایط محققان توصیه می کنند استفاده از عینک آفتابی حتی زمانی که هوا ابری باشد، مهم است.
چرا باید بیشتر از عینک آفتابی استفاده کرد؟

بررسی های انجام شده نشان داد تقریباً نیمی از پاسخ دهندگانی که رانندگی می کنند اذعان کردند که همیشه هنگام رانندگی در طول روز از عینک آفتابی استفاده نمی کنند.
دو سوم افراد بدون اینکه بدانند این موضوع به آفتاب و استفاده از عینک آفتابی ارتباط دارد، علائم خستگی چشم مانند آبریزش چشم و سردرد را نادیده گرفته اند. چهل و چهار درصد حداقل یک بار در هفته علائم خستگی چشم را تجربه می کنند و با برخی از علائم کمتر شناخته شده از جمله درد گردن و شانه و مشکل در تمرکز مواجه می شوند.

دیگو دی کاسترو، از پژوهشگران این حوزه، در رابطه با مساله فوق توضیح می‌ دهد: تشخیص محیط ‌ها و فعالیت‌ هایی که می ‌توانند باعث خستگی چشم شوند، چه در بیرون و چه در داخل خانه، بسیار مهم است. مهم است که در هر کجا که هستید با کمک هر چیزی از عینک آفتابی پلاریزه گرفته تا عینک های فیلتر کننده نور از چشمان خود محافظت کنید. به یاد داشته باشید چه در حال گذراندن وقت در بیرون زیر نور خورشید بوده یا مشغول پیاده روی در یک روز ابری باشید، چشمان شما در معرض خطر امواج مختلف مضر است. در داخل خانه نیز کارهایی مانند تماشای تلویزیون یا مطالعه در اتاقی با نور کم یا استفاده نامناسب از تلفن همراه و کامپیوتر می تواند به چشم های شما آسیب بزند.

پژوهشگران توصیه می کنند دانستن علائم خستگی چشم و انجام معاینات سالانه چشم بسیار مهم است.

به لطف فناوری های پیشرفته مانند لنزهای خورشیدی پلاریزه و لنزهای محافظ نور آبی، می توانید از چشمان خود در برابر اثرات مضر بالقوه اشعه ماوراء بنفش خورشید و نور آبی ساطع شده از دستگاه های دیجیتال محافظت کنید.