پیش‌بینی بورس دوشنبه / شاخص نزولی می‌ماند؟
شفاآنلاین>سلامت>شاخص کل بورس امروز نیز روند نزولی به خود گرفت و به محدوده یک میلیون و ۳۲۸ هزار واحدی رسید. با افت این وجود می‌توان به رشد بورس پس از تعطیلات امیدوار بود؟

به گزارش شفاآنلاین:شاخص کل بورس امروز روند نزولی به خود گرفت و شاهد افزایش صف‌های فروش بودیم. شاخص کل بورس تهران امروز ۲ مهر ۱۴۰۱ با افتی بیش از ۲۶ هزار واحدی به مسیر خود در جهت نزولی ادامه داد. ریزش ۲۷ هزار و ۵۷ واحدی بورس باعث ثبت رقم یک میلیون و ۳۲۸ هزار واحدی روی تابلوهای بازار سهام تهران شد. شاخص هم وزن نیز با افتی بالغ بر ۲.۳ درصدی به محدوده ۳۸۶ هزار واحدی بازگشت. تابلوهای بورس رقم ۳۸۶ هزار واحدی را برای شاخص هم‌وزن به ثبت رساندند که در هفته‌های اخیر بی‌سابقه است.

امیدها ناامید شد؟

 وضعیت بورس وخیم شد و سهامداران اغلب در صف فروش بودند. بسیاری از فعالان بازار سرمایه عقیده دارند که در این شرایط و نبود ثبات اقتصادی خروج از بورس منطقی است. اما گروه دیگری از کارشناسان می‌گویند که در این شرایط باید وارد بورس شد چرا که به اندازه کافی قیمت سهام ارزش ریزش کرده و بیش از اندازه ارزندگی دارند.

ولی سهامداران معمول بازار بدین شکل فکر می‌کنند، سرمایه‌گذاران بازار سرمایه بیش از دو سال زیان را تحمل کرده‌اند و اکنون سعی دارند با زیان از بازار خارج شوند. البته حقوقی‌ها نیز خرید آنچنانی ندارند و گاها در صف‎‌های فروش سهامداران را  همراهی می‌کنند.

به هر ترتیب زیان با بورس سرمایه‌گذاران زیادی از این بازار خارج شدند و احتمالا این خروج‌ها دیگر بازگشتی نداشته باشد. این نزول پی‌درپی شاخص احتمال ورود شاخص به یک کانال پایین‌تر را می‌دهد و این یعنی سوختن امید و اعتماد سهامداران در بورس. البته این سوختن به واسطه عملکرد دولت سیزدهم بود و اگر این دولت رویکرد خود را تغییر ندهد احتمالا شاهد سقوط بیشتر این بازار و ضربه به اقتصاد کشور باشیم.

روزهای تلخ بورس

شاخص کل بورس تنها در شش ماه ابتدایی سال رکورد نزول شش ساله خود را شکست. آخرین بار در سال ۱۳۹۵ بازدهی بورس منفی شد و امسال نیز به واسطه وعده‌های مسولان دولتی بورس در نزول خود رکود شکنی کرد.

شش ماه معادل ۱۸۶ از سال ۱۴۰۱  گذشت و براساس آمارها ۱۱۹ روز کاری داشتیم که ۶۲ روز یعنی ۵۲ روز شاخص کل بورس روند نزولی داشت و ۵۷ روز نیز که معادل ۴۸ درصد روند مثبتی داشت. میانگین نوسان روزانه شاخص کل سهام نیز در این برش زمانی ۶ماهه، ۰.۶ درصد بوده است.