نشانه‌های جدی سرطان ریه
شفاآنلاین>سلامت> در صورتی که بعد از بالا رفتن از پله به طور ناگهانی دچار نفس نفس زدن شدید، این مسئله می‌تواند نشانه‌ای از سرطان ریه باشد. …
به گزارش شفاآنلاین:در حقیقت سرطان ریه یکی از علت‌های اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان (یک چهارم موارد) در مردان و زنان است. درمان موثر سرطان در صورت تشخیص زود هنگام علائم سرطان ریه امکان پذیر است، بنابراین در صورتی که علائم زیر را تجربه کردید، فورا به یک پزشک مراجعه کنید.

۱ – سرفه خونی

"سرفه خونی به هیچ وجه نشانه خوبی نیست. " رجا فلورس، متخصص ریه، استاد و رئیس بخش جراحی قفسه سینه در دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینای نیویورک بیان می‌کند: "دقیقا به محض اینکه دچار سرفه خونی شدید باید به پزشک مراجعه نمایید. او می‌افزاید: "اگر چه سرفه خونی لزوما به معنای سرطان ریه نیست، اما باید آزمایشاتی انجام شود تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید. "
۲ – درد قفسه سینه
باید به درد قفسه سینه درد پشت یا کمر، دردی که جدید است و به هیچ وجه رفع نمی‌شود، توجه ویژه‌ای کرد. این احتمال نیز وجود دارد که احساس تنگی یا درد شدید داشته باشید که ممکن است با تنفس عمیق، سرفه یا خنده بروز کند. دکتر فلورس می‌گوید: "فرد در قسمتی که تومور ایجاد شده است، احساس درد می‌کند. " "تومور در هر سمتی که باشد، فرد در آن جهت احساس درد خواهد کرد، در صورتی که تومور در پشت قفسه سینه باشد، شخص در پشت، احساس درد خواهد کرد. " وی می‌افزاید، هر گونه درد قفسه سینه می‌تواند علامت هشدار دهنده‌ای باشد که حاکی از آن است که به پزشک مراجعه کنید. درد قفسه سینه همچنین ممکن است نشانه حمله قلبی باشد.

۳ – سرفه پیوسته و مداوم

سرفه ممکن است به دلایل ساده‌ای مانند آلرژی ها، سرما خوردگی یا پریدن آب در نای اتفاق بیفتد. اما در صورتی که به نظر می‌رسد سرفه تان هرگز از بین نمی‌رود، می‌تواند نشانه یک بیماری جدی نظیر سرطان ریه باشد. دکتر فلورس می‌گوید: "سرطان ریه می‌تواند گلوی شخص را تحریک و موجب سرفه شود. " "در چنین مواقعی چیزی به وجود می‌آید که در حالت طبیعی قرار نیست وجود داشته باشد، بنابراین بدن به سرعت نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد و این مسئله جهت خلاص شدن از آن است. " سرطان همچنین می‌تواند مخاطی تولید کند که باعث تشدید سرفه و بد‌تر شدن وضعیت بیمار شود.

۴ – تنگی نفس

در صورتی که بعد از بالا رفتن از پله‌ها یا پیاده روی روزانه، به طور ناگهانی دچار نفس نفس زدن شدید، این مسئله می‌تواند نشانه‌ای از سرطان ریه باشد. دکتر فلورس می‌گوید: "تنگی نفس می‌تواند ناشی از مسدود شدن نای توسط تومور باشد. " همچنین ممکن است ناشی از انباشت مایع در قفسه سینه باشد که بر ریه فشار وارد کرده و سبب کمبود هوا شده است. هنگامی که سرطان در دیواره ریه تشکیل می‌شود، موجب ایجاد مایعی در قفسه سینه می‌شود و با وجود اینکه قفسه سینه فرد قادر است بین ۳ تا ۴ لیتر مایع را در قفسه سینه نگه دارد، اما با این وجود، ریه‌ها به طور کامل قادر به دریافت هوا به میزان کافی نمی‌باشند. دشواری در تنفس به هنگام نشستن یا دراز کشیدن نیز می‌تواند یکی از نشانه‌های بیماری حاد باشد.

۵ – احساس خستگی
در صورتی که احساس خستگی می‌کنید، اما تغییری در روال روزانه خود مشاهده نمی‌کنید، ممکن است نشانه‌ای از سرطان باشد. دکتر فلورس می‌گوید: "ممکن است این حالت به طور ویژه یکی از نشانه‌های سرطان ریه نباشد، اما یک علامت هشدار دهنده است که عملکرد چیزی در بدن صحیح نیست. " بنا بر ادعای انجمن سرطان آمریکا، کاهش وزن و از دست دادن اشتها نیز یکی از نشانه‌های سرطان ریه باشد. سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی سرطان و قرار گرفتن در معرض آزبست نیز خطر احتمال ابتلا به سرطان ریه را به مسزان چشمگیری بالا می‌برد.

6 – تشخیص بیماری آسم
ابتلا به آسم به هیچ وجه بدین معنا نخواهد بود که فرد حتما دچار سرطان ریه خواهد شد. با این وجود، در صورتی که تشخیص داده شد که شخص در دوران کودکی مبتلا به آسم بوده، ایده خوبی است که برای غربالگری سرطان ریه مراجعه کنید. دکتر فلورس بیان می‌کند: "این یک نشانه غیر معمول است، اما در صورتی که جوان، بزرگسال یا سالخورده هستید و تنها مسئله آسم در شما تشخیص داده شده است، همیشه آن را در ذهن خود به یاد داشته باشید. " "متخصصان ریه اغلب به صدای ریه‌های شما گوش می‌دهند، صدای خس خس می‌شنوند و آن را به عنوان آسم درمان می‌کنند، اما فکر خوبی است که برای اطمینان از اینکه تومور در دستگاه تنفسی تان ایجاد نشده است عارضه‌ای که می‌تواند منجر به انسداد ریه شود، غربالگری سرطان ریه را حتما انجام دهید.


۷ – بدن درد

از آنجایی که سرطان ریه اغلب تا زمانی که به مراحل آخر برسد، نشانه‌هایی را از خود بروز نمی‌دهد، تا زمانی که به سایر اندام‌های بدن گسترش پیدا کند این احتمال وجود دارد غیر قابل تشخیص باشد. سر درد، سرگیجه و مشکلات تعادل یا بی حسی در اندام‌ها ممکن است بدین معنی باشد که سرطان به سمت مغز یا نخاع گسترش یافته است. بنا بر یافته‌های انجمن سرطان آمریکا، زرد شدن پوست و چشم‌ها می‌تواند علامتی از گسترش یافتن آن به کبد باشد و وجود توده و بر آمدگی در بدن نیز حاکی از آن باشد که این بیماری به پوست یا گره‌های لنفاوی گسترش یافته است.