کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا با مصرف این قرص
شفاآنلاین>سلامت>محققان سوئدی در این مطالعه بزرگترین تجزیه و تحلیل را در زمینه استاتین ها و پتانسیل ضد کوویدی آنها انجام داده و داده های سلامتی یک میلیون نفر را ردیابی کردند.
به گزارش شفاآنلاین:نتایج مجموعه‌ای از مطالعات از آغاز همه گیری کرونا نشان داده است که مصرف قرص‌های کاهنده کلسترول (استاتین ها) می‌تواند به مبارزه با ویروس کووید-۱۹ کمک کند.

اکنون محققان بیشتری با نتایج این آزمایشات هم عقیده هستند و اعلام می‌کنند که این دارو‌های ارزان قیمت می‌توانند به عنوان پیشگیری کننده از ابتلا به کووید عمل کنند. کارشناسان مستقل می‌گویند، این مطالعه «سرنخ‌های حمایتی» ارائه می‌دهد مبنی بر اینکه استاتین‌ها می‌توانند به بیماران مبتلا کمک کنند، اما هنوز هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.


محققان سوئدی در این مطالعه بزرگترین تجزیه و تحلیل را در زمینه استاتین‌ها و پتانسیل ضد کوویدی آن‌ها انجام داده و داده‌های سلامتی یک میلیون نفر را ردیابی کردند.

استاتین‌ها یکی از رایج‌ترین دارو‌های تجویز شده در انگلیس هستند که در حال حاضر برای حدود ۷.۵ میلیون انگلیسی تجویز شده است. ارقام نشان می‌دهد که حدود ۴۰ میلیون نفر در آمریکا نیز از این دارو‌ها استفاده می‌کنند.

استاتین‌ها قرص‌هایی هستند که کلسترول بد خون را کاهش می‌دهند؛ پزشکان می‌گویند کلسترول بد در خون می‌تواند به سفت و باریک شدن شریان‌ها منجر شود که علت اصلی حملات قلبی و مغزی است.

اما مصرف این دارو‌ها در گذشته بحث برانگیز بود. برخی، آن‌ها را به عنوان داروی پیشگیرانه تجویز می‌کنند و برخی می‌گویند عوارض جانبی مصرف این دارو‌ها بیش از فواید مصرف آن‌ها است. اکنون محققان موسسه کارولینسکا در سوئد که این مطالعه جدید را انجام داده اند، معتقدند که تأثیر استاتین‌ها بر کووید ممکن است به نحوه عملکرد آن‌ها بستگی داشته باشد.

آن‌ها می‌گویند: فواید کاهش دهنده سطوح کلسترول بد (LDL) به واسطه مصرف قرص‌های استاتین به بیماران مبتلا به کووید کمک می‌کند، زیرا LDL خود باعث بروز التهاب می‌شود و در نتیجه کاهش LDL به این بیماران کرونایی کمک می‌کند تا از علائم التهابی ویروس کووید-۱۹ جان سالم به در برند.

محققان در این مطالعه داده‌های پزشکی ۹۶۳ هزار و ۸۷۶ سوئدی بالای ۴۵ سال را که در فاصله زمانی میان ماه‌های مارس و نوامبر سال گذشته جمع آوری شده بود، استفاده کردند. این داده‌ها شامل علت مرگ، مانند کووید و نیز این موضوع می‌شد که آیا برای آن‌ها استاتین تجویز شده بود یا خیر. از میان این شرکت کنندگان، ۱۶۹ هزار و ۶۴۲ نفر داروی استاتین مصرف کردند که تقریباً ۱۷ درصد از کل آن‌ها را شامل می‌شدند.

در پایان مطالعه، ۲ هزار و ۵۴۵ نفر بر اثر ابتلا به کووید جان خود را از دست دادند که ۷۶۵ نفر آن‌ها از مصرف کننده‌های استاتین و هزار و ۷۸۰ نفر از افرادی بودند که دارو‌های استاتین مصرف نمی‌کردند.

نتیجه این تجزیه و تحلیل نشان داد که استاتین‌ها تاثیر متوسطی در کاهش مرگ و میر ناشی از کووید داشتند به طوری که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را ۱۲ درصد کاهش دادند.

«ریتا برگویست»، یکی از محققان این مطالعه گفت: نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد که درمان با استاتین می‌تواند تأثیر پیشگیرانه متوسطی بر مرگ و میر ناشی از کووید داشته باشد. دست کم نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که ادامه استفاده از استاتین‌ها در طول همه گیری هیچ ضرری ندارد.

ویروس کرونا موسوم به «کووید-۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذرماه ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ همه گیری جهانی این ویروس را اعلام کرد.

جهش‌های ویروس کرونا در انگلیس، برزیل، هند و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.