توزیع رایگان ماسک باعث رعایت پروتکل‌های بهداشتی می شود
شفاآنلاین>سلامت>رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران گفت: برخی مراکز تجاری و اقتصادی قبل از ورود شهروندان اقدام به توزیع ماسک، الکل و دستکش رایگان می‌کنند، اجرای این گونه طرح‌ها در هر یک از اماکن عمومی ضروری است چرا که رعایت پروتکل‌های بهداشتی را تقویت می‌کند.

به گزارش شفاآنلاین: مصطفی اقلیما افزود: افزایش امید به زندگی در یک جامعه از طریق حمایت‌های اقتصادی و اجتماعی مسئولان حفظ شده و مراقبت از سلامتی را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: رعایت اصول پزشکی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا باید با حمایت‌های اقتصادی از نیازمندان، اقشار آسیب‌پذیر و کارگران روزمزد همراه باشد. شهروندان برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی به منظور مقابله با کرونا براساس موقعیت اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی خود عمل می‌کنند.

اقلیما ادامه داد: این مقابله در سطح کلان اجتماعی به سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولت‌مردان اشاره می‌کند. بنابراین برخی آسیب‌های اجتماعی همچون بیکاری، تورم و فقر بر رعایت اصول بهداشتی اثرگذار است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت‌ها خرید اقلام ضروری بهداشتی همچون ماسک و الکل برای اقشار محروم جامعه دشوار است، بنابراین رعایت این پروتکل‌ها مستلزم تامین اعتبارات است؛ به عنوان مثال یک کارگر روزمزد یا دست‌فروش به طور حتم نمی‌تواند قرنطینه خانگی را رعایت کند. تعطیلی برخی کسب و کارها و رستوران‌ها نیز باید با پرداخت غرامت همراه باشد.

این جامعه‌شناس با بیان اینکه گاه نظرات برنامه‌ریزان نیز در اتخاذ تصمیمات اساسی کشور با یکدیگر متناقض است تاکید کرد: مدیریت بحران مستلزم یک تصمیم جامع و واحد است.

شفاآنلاین را در اینستاگرام هم دنبال کنید

وی ادامه داد: در زمان حاضر برخی خانواده‌ها در تامین اقلام ضروری زندگی با دشواری روبهرو می‌شوند و بی‌شک رعایت اصول بهداشتی از طریق استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی و... با توجه به رشد قیمت‌ها برای این محرومان امکان‌پذیر نیست.ایرنا