موثرترین روش های طبیعی برای تقویت چشم
شفاآنلاین>سلامت>چشم جز حساس ترین و مهم ترین اندام های بدن انسان است که مراقبت نکردن از چشم ها می تواند آن ها را در معرض خطر قرار دهد، راه های طبیعی وجود دارد که برای تقویت و حفظ سلامت چشم مناسب می باشد.

به گزارش شفاآنلاین،چشم ها یکی از حساس ترین و البته آسیب پذیر ترین اندام های بدن هستند. روزانه فعالیت زیادی را با استفاده از آنها انجام می دهیم که با گذشت زمان و استفاده نادرست و بیش از اندازه از آن تاثیر منفی روی چشم می گذاریم. حتی اگر از سلامت کامل چشم برخوردار هستید مراقبت های لازم را انجام دهید.

اگر به دنبال نسخه طبیعی برای بهبود بینایی هستید باید بگویم راهی وجود ندارد و برای دور بینی ، نزدیک بینی همچنان باید از عینک استفاده کنید اما راههایی وجود دارند که می توانید برای حفظ سلامت چشم انجام دهید مثل انتخاب های سبک زندگی سالم ، تغذیه خوب، خوابیدن به اندازه کافی، ورزش کردن منظم، و سیگار نکشیدن.

افسانه های زیادی در مورد راه هایی وجود دارد که می توانید دید را بدون عینک و یا لنز بهبود بخشید که بیشتر اینها تکنیک های به اثبات نرسیده اند بهترین کاری که می توانید برای چشم های خود انجام دهید این است که انتخاب های سالم داشته باشید و به طور منظم نزد پزشک چشم ها را معاینه کنید.

راههای طبیعی حفظ سلامت چشم :

داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم حاوی آنتی اکسیدان ها و ویتامین آ :سبزیجات، هویج، ماهی ها ،ویتامین های ث ، آ ،ایی و میوه ها می توانند در حفظ سلامت چشم کمک کنند. یک رژیم غذایی مغذی می تواند به بهبود بینایی و کاهش تدریجی بینایی مرتبط با افزایش سن کمک کند.

خوابیدن به اندازه کافی :

زمانی که خیلی خسته هستید، چشم های شما می تواند به راحتی کشیده و خشک شود. خواب منظم می تواند خستگی چشمان را کاهش دهد و در نتیجه بینایی را بهبود می بخشد.

ورزش منظم:

داشتن فعالیت فیزیکی می تواند گردش خون و جریان اکسیژن را به چشم افزایش دهد و به کاهش خشکی چشمان کمک کند. البته می توانید مصرف سیر و پیاز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید :

وقتی در معرض نور آفتاب هستید از عینک آفتابی استفاده کنید تا اشعه های مضر خورشید را کاهش دید. محافظت از چشم ها در هنگام انجام هر کاری که می تواند منجر به آسیب چشم شود :انجمن آمریکا منتشر می کند که شایع ترین مسائل بصری برای بزرگسالان (افراد بین سنین 19 تا 40)مربوط به جراحات و فشار روی چشم ها هستند.

استراحت چشم ها در زمان استفاده از کامپیوتر :

اگر زمان زیادی را صرف نگاه کردن به یک صفحه، مانند کامپیوتر و یا گوشی هوشمند می کنید، هر 20 دقیقه 20 ثانیه به فاصله دور نگاه کنید. این کار می تواند از فشار چشم دیجیتال که می تواند باعث خستگی، سردرد، گردن درد و کاهش دید شود، جلوگیری کند.

استراحت چشم ها

تست دقیق چشم :

موسسه چشم ملی منتشر می کند که تست دقیق بهترین راه برای اطمینان از این است که چشم های شما در بهترین وضعیت ممکن قرار دارند. یک معاینه چشم می تواند مسائل بالقوه را از بین ببرد و به حفظ سلامتی چشم و بینایی کمک کند.

نکشیدن سیگار :

سیگار کشیدن می تواند خطر بسیاری از مسائل بهداشت فیزیکی، از جمله آسیب عصب بینایی، انحطاط چشم در اثر سالخوردگی ، و آب مروارید را افزایش دهد. این آسیب ها می توانند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد.

رعایت بهداشت :

دست ها و صورت خود را به طور کامل و منظم بشویید. لوازم آرایشی و مواد شیمیایی را برای چشم ها استفاده نکنید. اگر از لنز استفاده می کنید،آن ها را تمیز و درست نگه دارید.

رعایت بهداشت

ورزش چشم ها :

احتمالا با ورزش چشم آشنا نیستید اما چشم ها همانند دیگر اعضای بدن قبل و بعد از خواب نیاز به ورزش دارند تا سلامت بمانند.

چشم ها را به صورت دایره وار و در جهت عقربه های ساعت 10 بار بچرخانید و سپس این حرکت را 10مرتبه در جهت عکس انجام دهید.

کف دست های خود را به یکدیگر مالش داده تا دمای آن بالا برود سپس کف دست ها را 10 ثانیه روی چشم ها قرار دهید این عمل را 5 بار تکرار کنید.

زیر چشم ها ، گیجگاه ،پیشانی را با انگشت شست به صورت دایره ای ماساژ دهید.

انگشت شصت را در فاصله 10 تا 18 سانتی متری بینی نگه داشته و حدود 5 ثانیه به آن خیره شوید این کار را 10 مرتبه حدود 2 دقیقه تکرار کنید.

تنظیم نور محیط :

همیشه هنگام مطالعه و در محل کار نور محیط را تنظیم کنید تا ملایم باشد و مستقیم به چشم نتابد زیرا نور لامپ فلورسنت به تنهایی تاثیر منفی روی چشم دارد. از تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر و گوشی در تاریکی خودداری کنید.

از کولر با درجه پایین و دستگاه بخار برای رطوبت دهی محیط استفاده کنید و در صورت نیاز اشک های مصنوعی را داخل چشم ها بریزید.

برخی از تصورات افراد درباره چشم :

عینک نزنید زیرا می توانند بینایی را بدتر کنند :

از لنز یا عینک، بدون توصیه پزشک استفاده نکنید زیرا موجب کاهش دید طبیعی شما می شود ، عینک یا لنز تجویز شده توسط پزشک می تواند به شما کمک کند تا بهتر ببینید و بینایی و شکل طبیعی چشم را تغییر نمی دهند.

تمرین استراحت و یا تکنیک های ماساژ چشم می تواند نیاز به عینک را کاهش دهد. 

روش هایی مانند مالیدن کف دست ها بر روی چشم ها، قرار دادن کمپرس سرد یا گرم روی چشم ها، یا استفاده از بسته های گل بر روی چشم های بسته، اغلب به عنوان روش هایی برای بهبود طبیعی بینایی در نظر گرفته می شوند.

 این روش ها ممکن است به کاهش فشار چشم کمک کنند و راهی خوب برای کاهش تنش باشند، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که آن ها بتوانند به طور مستقیم دید را بهبود بخشند.

ورزش چشم می تواند خطاهای انحراف را اصلاح کرده و به شما کمک کند تا دید بهتری داشته باشید. تمرین های چشم متفاوت بسیاری وجود دارد که ادعا می کنند چشمان شما را آموزش می دهند و ماهیچه های اطراف آن ها را تقویت می کنند با اینکه بسیار خسته کننده هستند و هر روز نیاز به مدت زمان طولانی تمرکز دارند اما ممکن است به طریقی مفید باشند.نمناک