ضرورت استفاده از ظرفیت داروخانه‌ ها برای پایش و ارتقای سلامت عمومی
شفا آنلاین>سلامت>مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران گفت: می توانیم از ۱۲۰۰۰ داروخانه‌ای که در سطح کشور هستند، به عنوان پایگاه‌هایی در جهت پایش و ارتقای سلامت عمومی استفاده کنیم.

به گزارش شفا آنلاین، حمید خیری مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران ضمن حمایت از سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌های ایران اظهار داشت: با مرور تغییراتی که در حوزه خدمات داروخانه‌ها در کشورهای توسعه یافته، به وضوح می‌توانیم ببینیم که درمان محوری به مراقبت محوری تغییر یافته است.

وی افزود: اگر بخواهیم این مسئله را یک اصل در نظر بگیریم، وظایف یک داروساز در چنین نظامی که مراقبت از سلامت در اولویت قرار گرفته، صرفا محدود به  بررسی ترکیبات نسخه پزشک، بررسی تجویز داروی صحیح به دست بیمار، تاریخ دارو، بیان تداخلات دارویی و مسائلی از این قبیل نمی شود، بلکه داروسازان در داروخانه‌ها، طیف وسیعی از خدمات را در راستای تامین سلامت مردم ارائه می‌دهند.

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران  ادامه داد: امروز داروساز،  یکی از عامل‌های اساسی برای ارتقای سلامت عمومی و پایش ها تلقی می‌شود. بدین ترتییب که داروخانه می‌تواند یکی از نقاط اصلی برای انجام پایش‌هایی نظیر فشار خون(blood pressure) و قند خون و… باشد. داروساز ضمن بررسی، راهنمایی های لازم را ارائه داده و بیمار نزد پزشک ارجاع داده شود.

خیری اضافه کرد: ما می توانیم از ۱۲۰۰۰ داروخانه‌ای که در سطح کشور هستند، به عنوان پایگاه‌هایی در جهت پایش و ارتقای سلامت عمومی استفاده کنیم. جای سوال است که چرا نمی خواهند این اتفاقات در سطح داروخانه‌های کشور اتفاق بیافتد. یک بیمار به آسانی می‌تواند به داروخانه مراجعه کرده و توسط داروساز فشارخون یا قندخون(Blood sugar) خود را اندازه گیری کند، واکسیناسیون انجام دهد و راهنمایی های لازم را دریافت کند.

وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته دقیقا همین اتفاق رخ می‌دهد. در سال ۲۰۱۶ کشور ایسلند تمرکز حوزه سلامت خود را بر این موضوع قرار داده بود که ۷۵ درصد واکسیناسیون‌ها در داروخانه ها و توسط شخص داروساز در داروخانه صورت بگیرد. داروخانه های ما نیز گنجایش انجام این امور در داروخانه را دارند.

این عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران در خصوص تجویز داروها توسط داروسازان گفت: وقتی برای بهورزها تعیین می‌کنند که می‌توانند بالغ بر چند قلم داروی OTC را تجویز و در اختیار بیمار قرار دهند، چرا داروساز نتواند این کار را انجام دهد؟

وی تاکید کرد: معتقد هستم تجویز دارو نیز مانند OTC، باید وسعت بیشتری پیدا کند.

خیری در پایان در خصوص انجام واکسیناسیون توسط داروسازان نیز گفت: کثیری از واکسیناسیون‌ها در دنیا توسط داروسازان در داروخانه ها صورت می‌گیرد. ما نیز اگر می‌خواهیم بهداشت محور باشیم،باید بپذیریم جامعه باید به این سمت حرکت کند.