نقش دیابت در اختلالات عصبی
شفا آنلاین>سلامت>متخصص مغز و اعصاب با اشاره به ضرورت شناسایی افراد دیابتی گفت: بیماری دیابت در بروز برخی اختلالات عصبی نقش مهمی دارد.

به گزارش شفا آنلاین، سیدمیثم میرهاشمی همزمان با روزجهانی دیابت در مراسم افتتاح یک کلینیک مرتبط با دیابت گفت: ۲۳ آبان روز جهانی دیابت است و ما هم با همکاری شهرداری همایشی را برای عموم مردم برگزار کردیم تا درباره کنترل دیابت(Diabetes) به مردم آموزش‌هایی بدهیم.

وی ادامه داد: در این مراسم غربالگری رایگانی را برای افراد انجام دادیم تا هشداری برای ابتلا به دیابت مشخص شود تا افراد با تغییر سبک زندگی خود و تغذیه بتوانند این بیماری را کنترل کنند.

میرهاشمی با بیان اینکه بیماری دیابت از دور ترسناک بوده اما قابل کنترل است افزود: دیابت مانع زندگی‌کردن نیست.

مدیر اجرایی کلینیک گفت: دیابت اگر درمان نشود یکی از کشنده‌ترین و خطرناک‌ترین بیماری است اما این بیماری با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است.

مرجان جمشیدی متخصص قلب و عروق نیز در این مراسم گفت: بیماری دیابت بیماری خاموشی است و ممکن است افراد در آزمایش‌ها و غربالگری‌(Screening) ها متوجه بیماری خود شوند. این بیماری سیستمیک است که اندام‌های مختلف بدن را درگیر می کند لذا باید عوارض آن را در بدن افراد کمتر کنیم.

جمشیدی گفت: گرفتگی عروق قلب و نارسایی‌های قلبی در افراد دیابتی شایع است که گاهی منجر به سکته می‌شود این بیماری اعصاب پوستی را تخریب می‌کند و سکته خاموش را دنبال دارد.

متخصص قلب و عروق گفت: دو سوم علل مرگ در دیابتی‌ها علل قلبی است. گاهی با رژیم غذایی مناسب افراد دیابتی نیاز به شروع دارو ندارند هدف ما این است که قند خون را کنترل کنیم تا عوارض آن کمتر شود.

در ادامه مراسم محبوبه آقایی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات نیز در خصوص تاثیر دیابت بر سیستم عصبی اظهار کرد: سیستم عصبی بدن انسان شامل قسمت‌های  نخاع، عصب و اتصالات سیستم‌های عصبی به مغز است و اگر سیستم‌های  عصبی با یکدیگر تداخل پیدا کنند فرد به دیابت مبتلا می‌شود.

در واقع بیشتر افرادی‌که با گرفتگی عروق دست و پنجه نرم می‌کنند باید نسبت به سایر افراد مراقب سلامتی خود باشند و با تغییر سبک زندگی از دیابت پیشگیری کنند.

وی افزود: مبتلایان بالای ۲۵ سال به این بیماری در هر شرایطی باید سلامتی خود را در ارجعیت قرار داده و در کیف شخصی خود از مواد شیرینی به هنگام کاهش قند خون استفاده کنند تا خطری تهدیدشان نکند.

آقایی در ادامه یاد آور شد: افرادیکه با سن بالا به این بیماری دچار هستند باید میزان وزن، فشار و قند خون خود را کنترل کرده و از مصرف مواد دخانی بالااخص سیگار اجتناب کنند.

این متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات ادامه داد: تاثیر رگ‌های مغزی بر روی این بیماری به طوری است که در تنگ شدن آنها فرد دچار سکته مغزی و بعد از آن فراموشی و آلزایمر را برایشان به همراه دارد.