واکنش وزیر آموزش و پرورش به حادثه تلخ زاهدان
شفا آنلاین>اجتماعی>وزیر آموزش و پرورش در پی جان باختن سه دانش‌آموز زاهدانی گفت: با توجه به اعتباری که دولت و وزارت آموزش و پرورش دارد حذف بخاری از مدارس تا هفت، هشت سال دیگر ممکن نیست.

به گزارش شفا آنلاین: سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در پایان نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران، ضمن ابراز تاسف برای دانش‌آموزان حادثه مدرسه اسوه حسنه زاهدان و مردم استان سیستان و بلوچستان، گفت: امروز گزارشی در هیات دولت در همین باره ارائه کردم. آموزش و پرورش به عنوان دستگاهی که باید محیط امنی را برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها ایجاد کند، نیازمند درآمد و اعتبار است ولی خودش نمی‌تواند درآمدزایی کند.

وی با بیان اینکه نه اینکه دولت بخواهد اعتباری را به وزارت آموزش و پرورش اختصاص ندهد بلکه دولت با شرایط خاصی در خصوص منابع اعتباری روبه‌رو است، اظهار داشت: حیاتی‌ترین موضوع در آموزش و پرورش بحث فضاهای آموزشی و دستگاه‌های گرمایشی غیرایمن است. ما از مجلس می‌خواهیم اگر منابعی وجود دارد آن را طی مدت یکی، دو ساله تخصیص دهد تا بتوانیم یکبار برای همیشه این مشکل نگران‌کننده را از محیط‌های آموزشی برطرف کنیم و بخاری و وسایل غیرایمن از مدرسه بیرون رود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه اعتباراتی را تخصیص داده و اوراقی را هم که وزارت اقتصاد اختصاص داده، نقدشونگی و اعتبارات بالا می‌رود ولی همه اینها کم است برای اینکه بتوانیم به مردم نوید دهیم هیچ بخاری‌ در مدرسه وجود ندارد. با این اعتبارات، روند طولانی است و حتما نیازمند کمک از سوی خیرین، دولت و مجلس است.

بطحایی در مورد اینکه آیا حذف بخاری از مدارس از دستور کار دولت خارج شده است،  گفت: من از توجه رسانه‌ها تشکر می‌کنم ولی این موضوع از دستور کار دولت خارج نشده است. در مواقعی که این حادثه تکرار می‌شود، افکار عمومی متاثر می‌شود ولی بعد از مدتی این موضوع فراموش می‌شود اما این موضوع همیشه در دستورکار ما است ولی با توجه به اعتباری که دولت و آموزش دارد تا حذف بخاری از مدارس تا هفت، هشت سال دیگر تغییر ممکن نیست.

وی افزود: رسانه‌ها و افراد دارای پایگاه اجتماعی باید کمک کنند تا یک کمپین و بسیج عمومی ایجاد شود تا حسابی را باز کنیم یا موسسه غیردولتی راه‌اندازی شود تا ظرف یکی، دو سال آینده این معضل حل و فصل شود.