کد خبر: ۲۶۸۵۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - 2020December 03
تهران گرانیگاه کنترل بیماری کووید۱۹ است و بی‌تردید کنترل این بیماری در کشور بدون مهار و جلوگیری از طغیان آن در تهران امکان‌پذیر نمی‌شود.
شفاآنلاین>سلامت>فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: «شرایط تهران هنوز شکننده و ناپایدار است و بازگشایی‌های شتابزده می‌تواند باعث افزایش شیوع بیماری و تکرار تجربه تلخ اردیبهشت‌ماه شود.»
  به گزارش شفاآنلاین:علیرضا زالی در جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت بیماری کرونا در تهران و آمار مبتلایان و بستری شدگان پرداخت و گفت: «خوشبختانه آمار حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.» زالی عدم فاصله‌گذاری اجتماعی و حمل و نقل عمومی را دو عامل خطر مهم در افزایش شیوع و انتقال کووید۱۹ برشمرد و یادآور شد: «فضاهای مسقف و بدون تهویه مناسب با حضور بیش از ۱۵ نفر از جمله کانون‌های خطر بیماری محسوب می‌شوند.»
وی به عنوان یکی از مداخلات مهمی که هرچه سریعتر باید انجام پذیرد به افزایش ناوگان اتوبوسرانی و واگن‌های مترو اشاره کرد که می‌تواند به طور چشمگیری میزان سرایت بیماری را کاهش دهد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: «از شنبه شرایط تهران به عنوان شهر نارنجی تلقی می‌شود اما باید توجه داشت که برخی از محدودیت‌ها مثل حضور حداکثر ۵۰ درصد کارکنان، تعطیلی برخی مشاغل گروه سه و چهارم، عدم اجرای مراسم و برنامه‌های تجمعی آیینی همچنان پابرجاست.» زالی خواستار نگاه ویژه ستاد ملی کرونا به تهران شد و گفت: «تهران گرانیگاه کنترل بیماری کووید۱۹ است و بی‌تردید کنترل این بیماری در کشور بدون مهار و جلوگیری از طغیان آن در تهران امکان‌پذیر نمی‌شود.»
وی بر لزوم اجرای برنامه‌های راهبردی برای کنترل بیماری نظیر عدم حضور افراد در مجامع غیرضروری و ارائه خدمات مدنی و شهری به صورت الکترونیکی تاکید کرد و یادآور شد: «اجرای طرح شهید سلیمانی در تهران به منظور شناسایی و ردیابی سریع بیماری، درمان سریع‌تر و قرنطینه‌سازی و ایزولاسیون اولیه و هوشمند انجام می‌شود.»
زالی خواستار رفع چالش‌های استان تهران در حوزه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی شد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال شاهد افزایش بیش از ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی برای درمان بیماران و همچنین تکمیل و فعال‌سازی بخشی از ۲۷۰ پروژه بهداشتی مغفول مانده در تهران برای ارتقای ارائه خدمات بهداشتی باشیم.»
مترو و اتوبوس، دو گلوگاه اصلی شیوع بیماری در تهران
انوشیروان محسنی بند پی، استاندار تهران نیز در این نشست با اشاره به تفاوت وضعیت تهران با سایر استان‌های کشور از نظر تراکم جمعیتی و زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی یادآور شد: «مدیریت بیماری کرونا صرفا مربوط به وزارت بهداشت نیست بلکه یک تعهد برای تمام ارکان نظام است.» وی با اشاره به مشارکت ۲۵ سازمان و نهاد مختلف در ستاد مقابله با کرونای پایتخت خاطرنشان کرد که تمام ابزار و توان را برای کنترل و مهار بیماری به کار گرفتیم. بندپی، مترو و اتوبوس را دو گلوگاه اصلی شیوع بیماری در تهران عنوان کرد و افزود: «اگر حمل و نقل عمومی در تهران به نحوی باشد که فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.»
مشارکت بسیج و سپاه در اجرای طرح شهید سلیمانی
حسن حسن زاده فرمانده سپاه محمدرسول الله(ص) تهران نیز ضمن ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته به تشریح نحوه مشارکت این نهاد در اجرای طرح شهید سلیمانی پرداخت.
به گفته وی نیروهای بسیجی در قالب دو تیم (تیم‌های مراقبتی مشترک با وزارت بهداشت، تیم‌های حمایتی بسیجیان آموزش دیده) در این طرح مشارکت دارند. آموزش پیشگیری و مراقبت از بیمار، ارائه مواد ضدعفونی کننده و ماسک رایگان، ارائه بسته‌های معیشتی و حمایتی برخی از اقدامات این تیم‌ها بود.
حسن زاده پیشنهاد کرد که محدودیت‌ها لایه به لایه برداشته شود تا بتوانیم شرایط را کنترل کنیم.
احمد ذوالقدر، فرمانده سپاه سیدالشهدا(ع) استان تهران نیز با اشاره به اینکه جمع کثیری از کارمندان تهرانی ساکنان شهرستان‌های اطراف هستند، درخصوص ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی این مناطق مطالبی را بیان کرد. وی به ارائه گزارشی درخصوص اقدمات صورت گرفته در شهرستان‌های اطراف تهران توسط سپاه و بسیج پرداخت و تاکید کرد: «با تمام توان در اجرای طرح شهید سلیمانی همراهی و مشارکت خواهیم کرد. اولین اولویت ما اجرای طرح شهیدسلیمانی است و امیدواریم با مشارکت سایر دستگاه‌ها نتایج خوبی را شاهد باشیم.»
محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران نیز در این نشست درخصوص بیماریابی وتست غربالگری، نتایج محدودیت‌های دو هفته‌ای در تهران سخنانی بیان کرد و پینشهاد تداوم تعطیلی تهران و اصناف با محدودیت‌های جدید را ارائه داد.
فراهانی رییس اتاق اصناف تهران نیز با اشاره به رعایت محدودیت‌ها از سوی اصناف به چالش‌ها و مشکلات برخی صنوف اشاره کرد و خواستار تدوین پروتکل‌هایی برای آنان شد.
اقدامات پلیس تهران در دو هفته اخیر
پرویز یعقوبی معاون عملیات فرماندهی انتظامی پلیس تهران نیز در این نشست محدودیت‌های دوهفته‌ای اخیر را موفق‌ترین طرح اجرا شده در ابعاد و مولفه‌های مختلف برشمرد و به ارائه گزارشی از اقدامات پلیس در همکاری برای اجرای این طرح پرداخت.
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به گفته وی در ۱۰ روز اخیر ۱۴۵ هزار بازدید از اصناف، هشت هزار اعمال قانون رانندگان بدون ماسک و ۱۸۰۰ جریمه خودروی غیربومی توسط پلیس صورت گرفته است و میزان ترافیک تهران ۶۰ درصد و ترافیک شبانه ۸۰ درصد کاهش داشته است. همچنین ۹۰ درصد اصناف محدودیت‌ها را رعایت کرده و ۹۹ درصد مردم نیز در مترو از ماسک استفاده کرده‌اند.

سپید
برچسب ها: شتاب زده ، شیوع ، کرونا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: