کد خبر: ۲۶۸۳۹۱
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۰ - ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020November 29
هر زمان که اندام‌ها، پوست یا سایر قسمت‌های بدن کشیده و بزرگ می‌شوند ، "ورم" (Swelling) ایجاد می‌شود که این معمولاً نتیجه التهاب یا تجمع مایعات است.

شفاآنلاین>سلامت>ورم یا خیز یا اِدِم که گاهی نیز بنام دراپسی شناخته می‌شود به معنی تجمع غیرطبیعی آب و مایعات میان بافتی موجود در پلاسما در فضای میان بافتی، زیر پوست و حفره‌های بدن است. مدت‌هاست که پزشکان از خطرات ورم اطلاع دارند. حال یک مطالعه جدید نشان داده است که سیستم دیگر مغز که مایع مغزی نخاعی(CSF) را به گردش در می‌آورد، ممکن است نقشی کم رنگ در سلامتی و همچنین پاسخ به آسیب داشته باشد.

به گزارش شفاآنلاین:مایع مغزی نخاعی(CSF) مایعی شفاف است که مغز و نخاع را احاطه کرده است. این مایع از آسیب به مغز و نخاع جلوگیری می‌کند. علاوه بر این مایع مذکور همچنین به عنوان سیستم انتقال مواد مغذی و مواد زائد برای مغز عمل می‌کند.

"داگلاس کلی"(Douglas Kelley) مهندس مکانیک دانشگاه راچستر با همکاری "مایکن ندرگارد"(Maiken Nedergaard) عصب شناس دانشگاه راچستر طی این مطالعه ورم اولیه‌ای که بلافاصله پس از آسیب یا سکته مغزی ناشی از تجمع مایع مغزی-نخاعی ایجاد می‌شود را مورد بررسی قرار داد.

فرض بر این بود که مایع مغزی-نخاعی فقط در اطراف بافت مغز جریان دارد. در سال ۲۰۱۲، همین محققان مطالعه‌ای را ارائه داده و در آن وجود مسیرهای مایع مغزی-نخاعی در مغز را نشان داده بودند. این تحقیقات همچنین حاکی از آن است که مایع مغزی-نخاعی هنگام خواب در طول مسیرهایی موسوم به "glymphatic" جریان می‌یابد و مواد زائد درون سلولی مانند پروتئین‌های آمیلوئید بتا و تاو که تجمع یافته و به بیماری آلزایمر مرتبط هستند را از بین می‌برد.

دانشمندان اکنون در حال بررسی اطلاعات بالینی مربوط به تجمع پلاک در مغز هستند تا ببینند که میزان تجمع این پلاک‌ها در مغز تا چه حد با شبیه‌سازی آنها مطابقت دارد. آنها علاوه بر این در حال ارزیابی داده‌های مربوط به تحقیق در مورد پاکسازی پروتئین‌های سمی در طول چرخه خواب و بیداری هستند.

یافته‌های این مطالعه در هفتاد و سومین "نشست سالانه انجمن پویایی سیالات انجمن فیزیک آمریکا "ارائه شده است.

برچسب ها: مایع ، مغز ، نخاع
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: