کد خبر: ۲۶۰۵۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۰ - ۱۰ تير ۱۳۹۹ - 2020June 30
سال‌ها بعد که دوران هراس از کرونا ویروس پایان یافته باشد و بیماری‌های ناشی از این خانواده ویروسی بیماری‌های معمول غیرترسناکی باشد مثل خیلی از بیماری‌های دیگر، این روزها و ماه‌های اخیر را احتمالا با ماسک و الکل بخاطر خواهیم آورد.شفاآنلاین>سلامت>سال‌ها بعد که دوران هراس از کرونا ویروس پایان یافته باشد و بیماری‌های ناشی از این خانواده ویروسی بیماری‌های معمول غیرترسناکی باشد مثل خیلی از بیماری‌های دیگر، این روزها و ماه‌های اخیر را احتمالا با ماسک و الکل بخاطر خواهیم آورد. با چهره‌هایی پوشیده شده در ماسک و دست‌هایی که بخاطر کثرت شستشو با مواد ضدعفونی کننده و آب و صابون خشک و چه بسا زخم شده‌اند. و البته با چهره‌های خط افتاده از ماسک و دست‌های زخم شده پزشکان و پرستاران و سایر اعضای کادر درمان که شجاعانه و با فداکاری روزها و ماه‌ها جان برکف در صف دفاع از سلامت مردم این سامان ایستادند و پا پس نگذاشتند و متاسفانه شهدای بسیاری را هم در این راه تقدیم آرمان سلامت مردم ایران کردند.
زدن ماسک بر صورت و تنفس با آن اصلا ساده نیست، شستشوی مکرر دست‌ها نیز، زدن شیلد صورت داستان دارد و شستشوی دقیق و ضدعفونی کردن سطوح و وسایل خرید شده و .... که بماند، اما این‌ها کلید زنده ماندن ما هستند، کلید پیروز شدن بر این ویروس ناگهان عاجل شده عجالتا ترسناک، کلید رساندن ما به همان آینده‌ای که قرار است به کروناویروس‌ها بخندیم نه اینکه بترسیم!
اما حالا و در این لحظه باید اذعان کرد که در خصوص بیماری کووید 19 و ویروس کرونایی که منشا همه گیری جهانی شد ما نکات بسیاری می‌دانیم و البته بسیاری چیزها را هنوز نمی‌دانیم. به رغم بسیج جهانی دانشمندان و پژوهشگران سرتاسر جهان برای مقابله با این بیماری، هنوز نکات بسیاری هستند که درنیافته‌ایم و سئوالات بی پاسخ فراوانی داریم، اما مهمترین نکته‌ای که می‌دانیم و کلیدی‌ترین ابزار مقابله‌ای ما تا این لحظه این است که زنجیره انتقال بیماری بیش از هر چیز به واسطه کاهش تماس فرد به فرد و فرد با ویروس شکسته می‌شود.


معنای این حکم ساده است: هر چه افراد کمتر با هم تماس داشته باشند، هرچه در زمان تماس فاصله آن‌ها بیشتر باشد و هر چه افراد بیشتری ماسک بر صورت داشته باشند و شستشوی بهداشتی دست‌ها را بیشتر رعایت کنند، تعداد بیماران و تعداد بستری‌ها و تعداد موارد احتمالی فوت کاهش خواهد یافت.
اگرچه از روزهای آغازین همه گیری تاکنون پیشنهادات پژوهشگران و محققان در باب لزوم یا عدم لزوم ماسک زدن جمعیت عمومی تغییر کرده است، اما حالا هم شواهد علمی و هم یافته‌های کشورهای مختلف و موارد تجربی آشکار کرده است که ماسک زدن می‌تواند مانع انتقال بیماری در موارد متعددی شود. تنها سه روز پیش دانشمندان آمریکایی اعلام کردند که اگر 95 درصد مردم کشور در فضای عمومی و اجتماعات ماسک مناسب بر صورت داشته باشند در طی شش ماه آینده از حدود سی هزار مرگ جلوگیری خواهد شد. دقت کنید: سی هزار مرگ!
تنها دو روز پیش بود که دکتر کیستوفر مورای از انستیتوی ملی مراقبت سلامتی آمریکا گفت:« افرادی که مجبور هستند از خانه خارج شوند با زدن ماسک احتمال انتقال کووید 19 را تا پنجاه درصد کاهش می‌دهند»
دکتر آنتونی فائوسی که از او به عنوان بزرگترین متخصص بیماری‌های عفونی جهان نام می‌برند هم گفته است:«همه گیری کرونا نه تمام شده و نه به درجه‌ای رسیده که بگوییم نگران کننده نیست، برای کنترل این بیماری تنها دو راه داریم، راه اول: از خانه خارج نشوید. راه دوم: در صورت اجبار به خارج شدن حتما ماسک بزنید.»
نکته دقیقا همین جا است، همه گیری کرونا اصلا پایان نیافته است، ویروس هم ضعیف نشده است، باید به همان شدت قبل مراقب باشیم. برای سلامت ماندن خودمان و عزیزانمان، و برای حفظ سلامتی و حفظ جان کلیه پزشکان و اهالی کادر درمان ایران که ماه‌هاست ایثارگرانه و شجاعانه به مراقبت و درمان از خیل بیماران مشغول هستند، اگر می‌توانید در خانه بمانید و اگر در اجتماعی حضور می‌یابید از اجتماعات دوری کنید و فاصله ایمن را رعایت کنید و حتما ماسک مناسب به صورت بزنید و شستشوی بهداشتی دست‌ها و سایر نکات بهداشتی را با جدیت مدنظر داشته باشید.

دکتر علیرضا سلیمی
معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی و ریاست انجمن متخصصان بیهوشی ایران

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: