کد خبر: ۲۴۳۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۰ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 12
پژوهش‌های انجام شده در حوزه سلامت روان حاکی از آن است که بیشترین فراوانی اضطراب و افسردگی در ناشنوایان و آسیب دیدگان نخاعی و حرکتی وجود دارد
شفا آنلاین>اجتماعی>رئیس فدراسیون آسیایی شورای جهانی روان‌درمانی بزرگترین و شایع‌ترین اختلالات روانی در سطح جهان را اضطراب و افسردگی می‌داند و می‌گوید: پژوهش‌های انجام شده در حوزه سلامت روان حاکی از آن است که بیشترین فراوانی اضطراب و افسردگی در ناشنوایان و آسیب دیدگان نخاعی و حرکتی وجود دارد.

به گزارش شفا آنلاین، غلامعلی افروز بزرگترین و شایع‌ترین اختلالات روانی در جهان را اضطراب و افسردگی دانست و گفت: در واقع این اختلالات بیشترین فراوانی را در حوزه سلامت روان دارند که ریشه اضطراب و افسردگی ناامنی روانی، کلافگی فکری، کوفتگی ذهنی، بی‌اشتهایی حیاتی، نتیجه‌مداری، ناکامی‌های مکرر، کاهش اعتماد به نفس، کاهش احساس خود ارزشمندی، فقر انگیزشی و عدم برخورداری از اندیشه تلاش‌مداری و نشاط معنوی است.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در پاسخ به اینکه استرس و افسردگی در چه اقشار و مشاغلی شایع‌تر است؟ گفت: پژوهش‌های انجام شده در حوزه سلامت روان حاکی از آن است که بیشترین فراوانی استرس(Stress) و افسردگی در افراد ناشنوا وجود دارد، زیرا آنها از شنیدن صوت محروم‌ هستند و در زندگی خود احساس خلاء و اضطراب اجتماعی می‌کنند. در واقع آنها دچار معلولیت پنهانی هستند که ممکن است در برخورد مستقیم با مردم نتوانند تعامل مطلوب داشته باشند. همچنین آسیب دیدگان نخاعی و حرکتی نسبت به سایر اقشار افسردگی بیشتری دارند.

افروز ادامه داد: همچنین زنان متاهلی که بیش از ده سال از زندگی مشترک آنها می‌گذرد و دارای تجارب زیادی از ناکامی‌های روانی- جنسی هستند نیز نسبت به دیگران از استرس و افسردگی بالاتری برخوردارند، زیرا آنها علی‌رغم وجود بعضی ناکامی‌ها صبورانه زندگی می‌کنند. در این حالت فقر جاذبه‌های روانی- رفتاری و جنسی در خانه‌ها حاکم می‌شود که اگر رضایت‌مندی‌ زوجین افزایش یابد، افسردگی و استرس آنها کاهش می‌یابد.

رئیس فدراسیون آسیایی شورای جهانی روان‌درمانی در ادامه در پاسخ به این سوال که عموما چه مشاغلی سلامت روان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ اظهار کرد: استرس و افسردگی در مشاغلی که باید افراد در ساعات شبانه فعالیت کنند بیشتر است، زیرا نورون‌های مغزی بدن برای حفظ سلامت روان(mental health)، در ساعات شب نیازمند بیشترین آرامش هستند، همچنین افرادی که در روز بیش از حد معمول می‌خوابند دچار کم حوصلگی و افسردگی می‌شوند. در واقع شرایط زیستی و روانی انسان در روز به گونه‌ای است که خواب هنگام روز موجب افزایش استرس و اضطراب بیشتر، سندرم پریشانی عاطفی (تندخلقی، حساسیت زیاد و کم حوصلگی)، بی‌اشتهایی تحصیلی و کلافگی می‌شود.

وی توصیه کرد که بزرگسالان در بازه زمانی ۸ صبح تا مغرب بیش از نیم ساعت و کودکان نیز بیش از یک ساعت نخوابند و شش تا هفت ساعت خواب شبانه آرام باعث تقویت حافظه، جلوگیری از آلزایمر و افسردگی و اضطراب می‌شود.

افروز همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: در جهان امروز، سلامت روان، تعادل عاطفی، اعتلای نشاط معنوی انسان، برخورداری از نگرش مثبت و اندیشه تلاش‌مداری از جمله موضوعات پر اهمیت در علم روانشناسی(Psychology) به شمار می‌رود. در واقع، انسان‌های سالم و دل آرام و آرامش‌آفرین همواره مثبت‌اندیش، امید آفرین، بخشایشگر، اهل تالیف قلوب، خیر و خیر آفرین، پرانگیزه، تلاش مدار و متوکل هستند.

بنابر اظهارات افروز، مثبت‌اندیشی، امیدآفرینی، خیرخواهی و خیرطلبی لازمه نشاط معنوی است و سن حقیقی انسان برآیند سه مولفه سن شناسنامه، سن زیستی و سن روانی و بلوغ عقلانی است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: