کد خبر: ۲۴۳۶۱۸
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۷ - ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - 2019October 08
مرز خسروی از ساعت 7 صبح تا 5 بعدازظهر و سایر مرزها به صورت شبانه روزی باز هستند. از ابتدای سفرها تا کنون 15 هزار نفر از این مرز عبور کرده‌اند. علاوه بر گذرنامه‌های صادر شده نزدیک به 400 هزار مورد برگ تردد هم برای کسانی که فرصت دریافت گذرنامه از ناجا نداشتند، صادر شده است
شفاآنلاین>بیمه و بانک>رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به این که تاکنون بیش از 2 میلیون و 325 هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند، گفت: نسبت به سال گذشته 97 درصد افزایش صدور گذرنامه داشتیم و تا روز گذشته بیش از یک میلیون و صد و پنجاه فقره گذرنامه صادر شده است.

به گزارش شفاآنلاین، حسین ذوالفقاری در نشست خبری که در سالن پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور، برگزار شد، با بیان این که هر 4 مرز برای تردد زائران باز است، بیان کرد: در حال حاضر 4 مرز چذابه، شلمچه، مهران و خسروی باز هستند.

 مرز خسروی از ساعت 7 صبح تا 5 بعدازظهر و سایر مرزها به صورت شبانه روزی باز هستند. از ابتدای سفرها تا کنون 15 هزار نفر از این مرز عبور کرده‌اند. علاوه بر گذرنامه‌های صادر شده نزدیک به 400 هزار مورد برگ تردد هم برای کسانی که فرصت دریافت گذرنامه از ناجا نداشتند، صادر شده است.

 تا این لحظه بیش از سه هزار و صد دستگاه کامیون حامل بار از کشور خارج شده و تا حدود 6 هزار کامیون امکانات تغذیه را خارج خواهند کرد. وی در ادامه اضافه کرد: درباره مجموعه حمل و نقل مسافربری در کشور 12 هزار اتوبوس آماده به کار است که نقل و انتقال مردم در داخل کشور را انجام می‌دهد. از این تعداد 75 درصد در زمان پیک اربعین جهت حمل و نقل زوار اختصاص داده می‌شود. 

شهرداری هم 2500 دستگاه اتوبوس برای این کار در نظر گرفته که 1250 دستگاه برای داخل خاک عراق و مابقی آن برای داخل کشور در نقاط مرزی در نظر گرفته شده است، 250 وسیله حمل و نقل نیز از طریق سپاه در عراق در حال فعالیت هستند.

 آن دسته از هم وطنان که برایشان مقدور است، بهتر است با وسیله نقلیه شخصی به مرزها سفر کنند، در این رابطه به تعداد پارکینگ‌ها در مرزها هم اضافه شده تا زوار دچار مشکل نشوند. در زمینه کاپوتاژ خودروی شخصی نیز به دلیل مشکلاتی که به دلیل نبود زیرساخت‌ها مانند جاده و ترافیک و پارکینگ برای خود مردم ایجاد می‌شود تا پایان مهرماه کاپوتاژ خودرو شخصی انجام نمی‌شود. 

حداکثر سقف 400 دستگاه هم اتوبوس کاپوتاژ می‌شود و آن هم صرفاً برای گروه‌های خاص درنظر گرفته شده است. ذوالفقاری درباره ارز اربعین امسال توضیح داد: تلاش کردیم برای ارز اربعین شرایط بهتری نسبت به سال‌های گذشته ایجاد کنیم، اما به دلیل محدودیت‌هایی که در بانک مرکزی وجود داشت نتوانستیم ارز را باقیمت پائین‌تر از نرخ آزار در اختیار زائران قرار دهیم.

رئیس ستاد مرکزی اربعین در خصوص امنیت در عراق گفت: سه مرجع دولت عراق، ستاد اربعین با مسئولیت سفیر ایران در عراق و ستاد کل نیروهای مسلح، مسئول تأمین امنیت در ایام اربعین هستند و هر سه مرجع تا این لحظه ابراز نگرانی از امنیت حاکم در عراق نداشتند. 

ذوالفقاری در زمینه تمهیدات بازگشت زائران بیان کرد: موکب‌ داران عراقی از 10 صبح اربعین موکب‌هایشان را جمع می‌کنند به همین دلیل، از موکب‌داران ایرانی درخواست کردیم دو تا سه روز بعد از اربعین هم خدمات‌‌رسانی داشته باشند تا زائران دچار مشکل نشوند. 

مشکل برای برگشت آن است که زوار دفعی به ایران برمی‌گردند. در چنین شرایطی جاده‌ها کشش ندارد و ترافیک ایجاد می‌شود. بهتر است که سفر زوار همراه با تأمل، برنامه‌ریزی و با در نظر گرفتن شرایط داخلی عراق باشد، تا از مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

گفتنی است در پایان این نشست از سامانه تردد زائرین اربعین که به منظور تسهیل بازگشت زائران طراحی شده، رونمایی شد. به گفته ذوالفقاری، زائران هنگام بازگشت می‌توانند به موکب‌های اینترنتی مراجعه و از طریق این سامانه، در خصوص بازگشت در کاروان‌های مورد نظر ثبت نام کرده و از سرویس‌های مناسب در نظر گرفته شده استفاده کنند.ایران
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: