کد خبر: ۲۳۸۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - 2019August 01
در رابطه با وضعیت سهام و معاملات از آن جایی که بحث مقایسه قیمت‌های قبل از حذف چهار صفر مطرح می‌شود ممکن است این ذهنیت وجود داشته باشد که آن دسته از سهامی که قیمت آنها نسبت به ارزش اسمی فعلی یعنی ۱۰۰ تومان کمتر است، دارای آمادگی روانی جذب سرمایه باشند
شفا آنلاین>بیمه و بانک>یک کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر احتمالی بحث حذف صفر از پول ملی بر بازار سرمایه و رفتار سرمایه‌گذاران این بازار گفت: این مساله نمی‌تواند تاثیری روی بازار سهام داشته باشد.

به گزارش شفا آنلاین:  فردین آقابزرگی ضمن بیان مطلب فوق گفت: در رابطه با وضعیت سهام و معاملات از آن جایی که بحث مقایسه قیمت‌های قبل از حذف چهار صفر مطرح می‌شود ممکن است این ذهنیت وجود داشته باشد که آن دسته از سهامی که قیمت آنها نسبت به ارزش اسمی فعلی یعنی ۱۰۰ تومان کمتر است، دارای آمادگی روانی جذب سرمایه باشند.

وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت در اصلاح پول ملی، داشتن برنامه توسعه اقتصادی است. تجربه بین‌المللی در این خصوص در کشورهایی مثل ترکیه و برزیل حاکی از این است که این تصمیم تاثیرات متفاوتی دارد.

مدیرعامل کارگزاری بانک دی ادامه داد: اگر برنامه‌ای در جهت توسعه نداشته باشیم این امر می تواند حتی تشدید کننده روند کاهش ارزش پول ملی باشد. از سویی وقتی از لحاظ روانی یک بار تجربه ای اتفاق بیفتد و به نتیجه نرسد، بار دوم قطعا با تحمیل هزینه های بیشتر متصور خواهد بود.

آقابزرگی با بیان این که این تصمیم چندان جدید نیست و مربوط به قانون توسعه پنجم بوده است تصریح کرد: اگر بعد از مدت ها مسئولین به فکر اجرای این مساله افتاده اند، انتظار بر این است که قبل از اجرا تمهیدات لازم و برنامه های توسعه ای لازم در این خصوص دیده شود. این اقدام می تواند همچون کشورهای دیگری که این تجربه را داشته اند به یک تجربه موفق منتهی شود.

ثبات بازارها نیازمند ثبات در تصمیمات بازار پول

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر لزوم ثبات در سیاست های نظام بازار پول تا پایان سال جاری برای اجتناب از ایجاد نوسان شدید در بازارها و به خصوص بورس یادآور شد: جلوگیری از تغییرات و اصلاحات مداوم در بازار پول می تواند یکی از محورهای تعیین کننده برای موفقیت آمیزبودن یا نبودن سیاست های پولی و مالی باشد. چراکه ظرف یک سال گذشته به دلیل نبود ثبات در تصمیمات با کاهش و افزایش نرخ سود سپرده، افزایش افسارگسیخته نرخ ارز را تجربه کرده ایم. لذا ثبات در تصمیمات مهمترین موضوع است و سیاست ها باید با دید کارشناسی اتخاذ شود تا حداقل در مواقع کوتاه نیاز به بازنگری و اصلاح نداشته باشد.
جهان صنعت نیوز
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: