کد خبر: ۲۳۷۲۷۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۲۶ تير ۱۳۹۸ - 2019July 17
با توجه به توسعه روزافزون علوم پزشکی و طرح موضوعات جدید فراوان در حوزه‌های پیشگیری، تشخیص، درمان و فن‌آوری‌های نوین موثر بر سلامت و ضرورت بررسی جنبه‌های فقهی، اخلاقی و حقوق پزشکی هر روز ضرورت ایجاد نمایندگی ولی فقیه در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیشتر احساس می‌شود
شفا آنلاین>سلامت>چرا وزارت جهاد کشاورزی که فقط وظیفه حوزه تامین غذا را به عهده دارد، دارای نماینده ولی فقیه است اما وزارت بهداشت که حوزه سرنوشت‌ساز سلامت، پیشگیری و غذا و دارو را همزمان به عهده دارد با صدها موضوعات فقهی و اخلاقی<Legal and ethical issues>، فاقد نمایندگی ولی‌فقیه است؟!

به گزار ش شفا آنلاین: با توجه به توسعه روزافزون علوم پزشکی و طرح موضوعات جدید فراوان در حوزه‌های پیشگیری، تشخیص، درمان و فن‌آوری‌های نوین موثر بر سلامت و ضرورت بررسی جنبه‌های فقهی، اخلاقی و حقوق پزشکی هر روز ضرورت ایجاد نمایندگی ولی فقیه در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیشتر احساس می‌شود.

امروزه فقه پزشکی در سه محور اصلی فقه معاینه، فقه درمان و فقه تحقیقات نوین پزشکی مطرح است که هر کدام از این سه حوزه، دارای عرصه‌ها و زیر‌شاخه‌های مختلفی هستند؛ فقه معاینه عرصه وسیعی از فعالیت‌های پزشکی را شامل می‌شود که در تمامی رشته‌های پزشکی مشترک است.

فقه درمان هم، گرایش دیگری در رشته فقه پزشکی است که در این عرصه، روش‌های درمانی تهاجمی و غیر‌تهاجمی مانند دارو‌درمانی، جراحی، یا رفتار‌درمانی مطرح می‌شود؛ فقه تحقیقات نیز شامل دستاوردهای جدید علم پزشکی است که به شدت در حال توسعه در عرصه بهداشت درمان، سلامت، تغذیه و داروهاست.

از این رو، مواردی چون روشهای نوین درمان نازایی، اهداء جنین، اهداء اسپرم، سلول‌های بنیادی، نگه‌داری جنین، شرایط سقط، درمان‌های جدید مانند ژن‌درمانی، پیوند و اهداء عضو، شبیه‌سازی انسان، عرصه‌های نوین در ژنتیک پزشکی، بحث رعایت اخلاق پزشکی، نظارت بر حلال بودن غذا و داروهای تولیدی و وارداتی، حکم شرعی محصولات غذایی تراریخت یا دستکاری شده ژنتیکی، جنبه‌های فقهی، اخلاقی و حقوقی مراقبت‌های پایان حیات بیماران، به شدت در حال توسعه است.

از سوی دیگر سیاست‌های جدید نظام در مورد جمعیت کشور و ضرورت تلاش برای ترویج سبک زندگی اسلامی و ضرورت ارتباط متقابل و سازنده بین وزارت محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با مراجع معظم تقلید، حوزه‌های علمیه و مراکز علمی و پژوهشی حوزی بنیاد، این سؤال را مطرح می‌کند که چرا وزارت جهاد کشاورزی که فقط وظیفه حوزه تامین غذا را به عهده دارد، دارای نماینده ولی فقیه است اما وزارت بهداشت و درمان که حوزه سرنوشت‌ساز سلامت، پیشگیری و غذا و دارو را همزمان به عهده دارد و صدها موضوعات فقهی و اخلاقی در آن مطرح است، فاقد نمایندگی ولی فقیه است؟! یا مثلا چرا سازمان هلال احمر دارای نماینده ولی فقیه است اما وزارت بهداشت خیر؟!

مضاف بر اینکه امروزه صنف محترم پزشکان، تمامی اختیارات حاکمیت را از تعرفه‌گذاری تا نظارت و قضاوت و از آموزش تا قانونگذاری در کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی را به دست گرفته است و بر اساس اطلاعات محدود اینجانب اولاً تنها در ایران است که دانشگاه‌های پزشکی، زیرمجموعه وزارت بهداشت است و نه وزارت آموزش عالی ثانیا در بیشتر کشورهای صنعتی، وزیر بهداشت از میان صنف پزشکان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی انتخاب نمی‌شوند.

این حجم از تراکم قدرت و انحصار، زمینه ایجاد تعارض منافع گسترده را فراهم کرده است.

بی‌شک با توجه به وجود نهادهای نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌های پزشکی، انتصاب یک فقیه آگاه به زمان و مکان، مدیر و مدبر در وزارت بهداشت و درمان در کنار وزیر محترم بهداشت و در راس نهادهای نمایندگی ولی‌فقیه می‌تواند زمینه رشد معنوی شاغلان در وزارت بهداشت و درمان و امنیت روانی قشر مذهبی جامعه را فراهم کند‌.تسنیم

حجت‌الاسلام علی ارجمند عین‌الدین؛ مسئول حوزه‌ نمایندگی ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی استان البرز
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: