کد خبر: ۲۳۵۶۱۵
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۰ - ۰۵ تير ۱۳۹۸ - 2019June 26
۸۵ تا ۱۰۰ هزار نفر ایرانی مبتلا به هپاتیت C هستند که امیدواریم تا ۹۰ درصد افراد مبتلا را درمان و این بیماری را ریشه کن کنیم که اگر این کار را نکنیم این بیماری در ۲۰ سال آینده شیوع بالایی پیدا خواهد کرد
شفاآنلاین>سلامت>معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی گفت: خوشبختانه کشور ایران از نظر بیماری هپاتیت C جزو پاک‌ترین کشورها است و میزان شیوعش کمتر از ۰.۵ درصد در کل کشور است.

به گزارش شفاآنلاین، رضا ملک زاده ظهر امروز- ۴ تیر ماه- در حاشیه بازدید از دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و مرکز کوهورت این شهر  به نقش آفرینی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در تحقیقات و پژوهش‌های علمی اشاره و اظهار کرد: تصمیم گرفتیم یکی از برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در رابطه با درمان بیماری هپاتیت C را در رفسنجان آغاز کنیم.

وی بیان کرد: در سطح ملی برنامه حذف هپاتیت C از ایران را داریم که در رفسنجان به صورت پایلوت اجرا می‌شود تا به طور کامل آن را در این شهرستان ریشه کن کنیم و سپس در کل کشور نیز کم کم آن را حذف کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با مسئولین شهرستان و دانشگاه علوم پزشکی و خیرین برنامه ریزی انجام شده تا به مدت ۳ سال هپاتیت C را از رفسنجان حذف کنیم و برنامه ریزی های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و وزارت بهداشت<Health> در این راستا از هفته آینده در این شهرستان آغاز می‌شود.

ملک زاده علت انتخاب رفسنجان برای ریشه کن کردن و حذف هپاتیت C را وجود دانشگاه علوم پزشکی فعال وخیرینی دانست که می‌توانند در این زمینه کمک‌های به سزایی داشته باشند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه این کار هزینه بر است و در این شرایط احتیاج به کمک‌های مردمی و دولت است تا به طور کامل این بیماری حذف شود، یادآور شد: ۸۵ تا ۱۰۰ هزار نفر ایرانی مبتلا به هپاتیت C هستند که امیدواریم تا ۹۰ درصد افراد مبتلا را درمان و این بیماری را ریشه کن کنیم که اگر این کار را نکنیم این بیماری در ۲۰ سال آینده شیوع بالایی پیدا خواهد کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: با برنامه‌ریزی هایی که شده می‌توان یکی از کشورهایی در دنیا باشیم که هپاتیت C را کنترل کنیم.

ملک زاده ادامه داد: معمولاً هزینه شناسایی و درمان فرد مبتلا ۳ میلیون تومان است و برای اجرای برنامه حذف هپاتیت C همه هزینه‌هایش را با کمک دولت و کمک‌های مردمی تأمین می‌کنیم چون غالباً افرادی که مبتلا به این بیماری<Sickness> هستند افرادی‌اند که در حاشیه شهرها ساکن هستند یا در زندان‌ها به سر می‌برند و … در حقیقت مخزن اصلی این هپاتیت C هستند که اگر اینها را درمان کنیم جامعه از این بیماری پاک می‌شود.

معاون وزیر بهداشت همچنین در رابطه با کمبود داروهای بیماری‌های پیوندی نیز گفت: داروهای بعد از عمل پیوند فوق العاده گران هستند در ایران این داروها را با یارانه دولتی و قیمت مناسب تهیه می‌کنیم و در اختیار بیماران قرار می‌دهیم، در شرایط تحریم و به ویژه تحریم‌های بانکی قرار داریم اما این مسئله نتوانسته تا در تأمین این داروها خللی به وجود آید برنامه‌هایی هست که این داروها را تهیه و به دست بیماران می‌رسانیم.ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: