کد خبر: ۲۲۹۰۶۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - 2019April 13
دستگاه شتاب‌دهنده خطی برای درمان بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیمارانی که نیاز به پرتو درمانی دارند شتاب‌دهنده خطی اصلی‌ترین دستگاه مورد استفاده در روند درمان است
شفاآنلاین>سلامت> رئیس علوم پزشکی اصفهان گفت: تکنولوژی ساخت دستگاه شتاب دهنده خطی در دست سه کشور آمریکا، انگلیس و چین قرار داشت و اکنون ایران چهارمین کشور تولیدکننده این دستگاه در جهان است.

به گزارش شفاآنلاین، طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به تولید دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی بومی در یک شرکت دانش بنیان اظهار کرد: دستگاه شتاب‌دهنده خطی برای درمان بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیمارانی که نیاز به پرتو درمانی دارند شتاب‌دهنده خطی اصلی‌ترین دستگاه مورد استفاده در روند درمان است.

وی با بیان اینکه اکنون ایران در زمره ۴ کشور دارای تکنولوژی تولید شتاب‌دهنده خطی پزشکی قرار گرفته است، اظهار کرد: پیش از این دستگاه شتاب‌دهنده خطی برای درمان بیماران سرطانی از خارج وارد ایران می‌شد و تکنولوژی ساخت این دستگاه در دست سه کشور آمریکا، انگلیس و چین قرار داشت.

دستگاه شتاب دهنده خطی با یک سوم قیمت مشابه خارجی

رئیس علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در اصفهان توانسته‌ است تا دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی را برای درمان بیماران سرطانی بومی سازی کند که با تولید این دستگاه فناوری هسته‌ای صرفه‌جویی ارزی بسیاری حاصل خواهد شد.

چنگیز بیان کرد: قیمت دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی که  برای درمان بیماران سرطانی وارد کشور می‌شود، یک و نیم میلیون یورو قیمت دارد و هزینه تمام شده دستگاه ایرانی یک سوم نمونه خارجی است.

رئیس علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا این دستگاه اکنون برای درمان بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می‌گیرد بیان کرد: دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی تولید شده به دست جوانان در شرکت دانش بنیان مراحل تست پایانی خود را می‌گذراند و ظرف یک یا دو ماه آینده پس از انجام دو مرحله تست باقی مانده برای درمان(cure) بیماران سرطانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

چنگیز افزود: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نقش حمایتی از شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده دستگاه شتاب‌دهنده خطی داشته است و گروه پرتو درمانی و رادیوتراپی در طول ساخت دستگاه و مراحل آزمایش آن به این شرکت دانش‌بنیان کمک کرده‌اند.

سخت گیری در تست‌ دستگاه شتاب دهنده ایرانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره کیفیت دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی در مقایسه با نمونه خارجی آن بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان زیر نظر وزارت بهداشت برای بررسی ایمنی و استاندارد دستگاه از طرف وزارت بهداشت مأمور شده بود و اعضای هیئت علمی دانشگاه بر مراحل آزمایش این دستگاه نظارت دقیق داشتند.

وی ادامه داد: بیش از یکسال است که تست‌های مختلفی بر روی دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی انجام می‌شود و همه استانداردها و آزمایش‌ها برای اینکه ثابت کنیم دستگاه مشابه نمونه خارجی عمل می‌کند انجام شده است. خوشبختانه تا به اینجا تمامی تست‌ها با موفقیت صورت گرفته است.

شتاب دهنده ایرانی تا ۲ ماه دیگر بیمارن را درمان می‌کند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تأکید کرد: اخذ مجوز تولید انبوه دستگاه شتاب‌دهنده خطی منوط به گذراندن دو آزمایش باقی مانده است و پیش‌بینی می‌کنیم در دو ماه آینده فرایند این دو آزمایش به پایان برسد و دستگاه با موفقیت این مراحل را پشت سر بگذارد.

چنگیز با بیان اینکه امسال با شعار رونق تولید انتخاب شده است گفت: تولید دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی که با تکنولوژی مدرن و بالا در بخش سخت افزار و نرم افزار انجام شده است نشان می‌دهد که جوانان ایرانی به سطح بالایی از فناوری دست پیدا کرده‌اند و این دستاورد بزرگی برای کشور ما محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: همچنین تولید دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی با این تکنولوژی نشان‌دهنده آن است که جوانان کشورمان می‌توانند دستگاه MRI و سی تی اسکن که با ارز زیادی وارد کشور می‌شوند تولید کنند و امیدوارم با ورود این تجهیزات پزشکی به چرخه تولید شاهد رونق تولید در تجهیزات(Equipment) پزشکی با فناوری بالا باشیم.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: