کد خبر: ۲۱۹۷۳۶
تاریخ انتشار: ۲۲:۵۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۷ - 2019January 09
چای سبز در مجموع از نظر اثر بخشی با چای سیاه تفاوت چندانی ندارد و هر دو چای دارای طبیعتی سرد و خشک هستند، اما چای سیاه با توجه به فرایندی که برای فراوری آن در نظر گرفته شده است، در اتاق تخمیر قرار می‌گیرد و به دلیل اثرات میکرو ارگانیسم‌های موجود در آن فضا، رنگ برگ چای تغییر می‌کند و تیره‌تر می‌شود
شفاآنلاین>سلامت> متخصص طب سنتی با اشاره به ترکیبات تشکیل دهنده چای سبز، چند دمنوش مشابه این چای را معرفی کرد.

به گزارش شفاآنلاین، حسن اکبری متخصص آسیب شناسی و محقق طب سنتی درباره مصرف چای سبز برای لاغری و تاثیرات آن بر سلامتی  اظهار کرد: چای سبز در مجموع از نظر اثر بخشی با چای سیاه تفاوت چندانی ندارد و هر دو چای دارای طبیعتی سرد و خشک هستند، اما چای سیاه با توجه به فرایندی که برای فراوری آن در نظر گرفته شده است، در اتاق تخمیر قرار می‌گیرد و به دلیل اثرات میکرو ارگانیسم‌های موجود در آن فضا، رنگ برگ چای تغییر می‌کند و تیره‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به این دلایل می‌توانیم به طور قطع بگوییم ضرر مصرف چای سیاه از چای سبز کمی بیشتر است، اما در مجموع اثر بخشی مشابهی بر بدن افراد دارند؛ با توجه به اگزالات موجود در هر دو نوع چای مصرف هر دو آن‌ها ممکن است باعث بروز یبوست شود یا حتی تشکیل سنگ کلیه را به همراه داشته باشد.

این متخصص آسیب شناسی بیان کرد: مصرف هر دو نوع چای سطح «NADH» و «FADH» سلولی را کم می‌کنند؛ این ۲ ماده در اصل نوعی ساختار پر انرژی هستند که در تمامی یاخته‌های سلولی پیدا می‌شوند و دلیل آرام بخش بودن چای همین کاهش است.

اکبری ادامه داد: مصرف(Consumption) هر ۲ چای به خصوص چای سبز، ضربان قلب را کم می‌کند و ترشح هورمون‌های بدن به خصوص هورمون‌های تیروئیدی و جنسی اثر بخش است و حتی ممکن است زیادروی در  مصرف  آن منجر به بروز اختلال در دوران قاعدگی خانم‌ها شود.

وی درباره راه‌های مقابله به عوارض آن گفت: بهتر است به جای اصرار بر مصرف چای، دمنوش‌های دیگر را جایگزین آن کنیم؛ نوشیدنی‌های بسیاری برای لاغری وجود دارند که با عوارض نام برده همراه نیست.

این محقق طب سنتی تشریح کرد: در مجموع هر نوشیدنی که با موادی دارای طبیعت گرم و خشک تهیه شده باشد،‌ می‌توانید جایگزین چای سبز و چای سیاه کنید؛ موادی از قبیل زعفران، دارچین، زنجبیل، بادرنج بویه، آویشن، پونه، نعنا، کاکوتی و ترکیبات آن‌ها می‌توانند جایگزین‌های خوبی برای چای سبز باشد تا علاوه بر لاغری از عوارض آن در امان بمانید.

اکبری افزود: حتی مصرف برخی دمنوش‌های خنک‌تر مثل کاسنی، بید مشک، عناب و گل گاو زبان هم می‌توانند بر کاهش وزن(Weight Loss) شما تاثیر گذار باشد.

وی یادآوری کرد: با وجود این تعداد ماده گیاهی که علاوه بر اثر بخشی مطبوع عوارض خاصی به همراه ندارند، نیازی به مصرف چای سبز و سیاه نداریم چرا که در مجموع مضرات آن بیشتر از منافعش است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: