کد خبر: ۲۱۹۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۷ - 2019January 09
در حال حاضر ۲۰ هزار بیمار تالاسمی با میانگین ۱۸ تا ۲۰ سال که به خاطر تزریق خون مکرر درخون‌شان آنتی بادی ساخته شده است، با طول عمری که در پیش دارند نیاز به خدمات ما در این آزمایشگاه‌ها دارند و برای آمادگی باید روی تخصص‌گرایی آزمایشگاه‌ها تمرکز کنیم
شفاآنلاین>سلامت>مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: آزمایشگاه‌های ایمنوهماتولوژی باید در میان کشورهای منطقه پیشرو باشند، استانداردهای کاری جدیدی را پدید آورند و به دنبال کشف و ثبت گروه‌های جدید خونی باشند.  

به گزارش شفاآنلاین، جلسه بررسی برنامه‌های راهبردی سازمان انتقال خون در زمینه فعالیت‌های آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی و سرولوژی در سازمان انتقال خون و انتقال خون استان تهران در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد.

در این همایش مدیر عامل سازمان انتقال خون ضمن تشکر از دستاوردهای این آزمایشگاه‌ها گفت: باید سعی کنیم رویه مکتوبی برای فرآیندهای کاری این حوزه پدید آوریم.  متخصصان طبق رویه‌های استاندارد شده آموزش ببینند و این آموزه ها را به سایر کارکنان<Staff> منتقل کنند.

دکتر علی اکبر پورفتح اله افزود: در هر سازمان نگاه ملی و فراملی باید بر ارتقای شخصی ارجحیت داشته باشد.  لذا بر همین اساس، سازمان انتقال خون از لحاظ شاخص‌های آماری به سمت کشورهای پیشرفته حرکت می‌کند و آموزش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای انتقال خون را در همکاری با سازمان جهانی بهداشت بر عهده دارد.  آزمایشگاه‌های ایمنوهماتولوژی نیز باید در میان کشورهای منطقه پیشرو باشند، استانداردهای کاری جدیدی را پدید آورند و به دنبال کشف و ثبت گروه‌های جدید خونی باشند.  

وی خاطرنشان کرد: سابقه ۴۵ ساله انتقال خون ملی و ۵۰ میلیون واحد خون اهدایی (از ابتدای تاسیس سازمان تا خرداد ماه سال آینده) تجربه و دانشی در اختیار ما قرار داده است که به اتکای آن می‌توانیم در زمینه خون‌های نادر و آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی نیز سرآمد شویم و در شان این سازمان و موسسه آموزشی پژوهشی طب انتقال خون<Blood> که دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد هماتولوژی تربیت می‌کند، عمل کنیم.  

وی زبان علم را در عرصه بین‌الملل موثرترین و گویاترین زبان خواند و افزود: این ظرفیت در سازمان وجود دارد که هویت علمی ایران را بیش از پیش به دنیا بشناساند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: باید آزمایشگاه‌های تخصصی انعقاد، هماتولوژی، کیت‌سازی و آزمایشگاه مولکولی و سرولوژی که به صورت اختصاصی مربوط به حوزه کار انتقال خون است، تقویت شود و نقاط ضعف و قوت آن شناسایی و برنامه‌ای عملیاتی و کاربردی برای توسعه این آزمایشگاه‌ها طراحی شود که برای ستاد، استان تهران، استان‌های منطقه‌ای و کشوری و حتی فراملی ظرفیت فعالیت داشته باشد.  

 وی در این راستا به ارتباط با آزمایشگاه‌های مرجع بین‌المللی برای شناسایی موارد ناشناخته، تبادل نمونه و اطلاعات و ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

در این نشست همچنین دکتر امیرعلی نقی، رییس آزمایشگاه مرجع ایمنوهماتولوژی سازمان انتقال خون گزارشی از عملکرد سال ۹۶ و ۹۷ این آزمایشگاه ارائه کرد.

همچنین دکتر کریم شمس، معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان به ضروریات مورد توجه آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی و سرولوژی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۲۰ هزار بیمار تالاسمی با میانگین ۱۸ تا ۲۰ سال که به خاطر تزریق خون مکرر درخون‌شان آنتی بادی ساخته شده است، با طول عمری که در پیش دارند نیاز به خدمات ما در این آزمایشگاه‌ها دارند و برای آمادگی باید روی تخصص‌گرایی آزمایشگاه‌ها تمرکز کنیم.

وی آموزش، ارزیابی، نظارت و توسعه استانی را از برنامه‌های پیش روی سازمان انتقال خون دانست و افزود: لازم است کنترل کیفی خارجی روی آزمایشگاه‌های سرولوژی انجام و اعتبارسنجی لازم در این مراکز کسب شود و کیفیت عملکرد با معیارهای مدون مورد ارزیابی و تایید قرار گیرد.  

مسئول آزمایشگاه‌های ایمنوهماتولوژی اداره کل انتقال خون استان تهران نیز در این نشست گزارشی از عملکرد این استان ارائه داد و مشکلات و دستاورها و تجربیات به دست آمده در سال‌های ۹۴ تا ۹۷ را به سمع و نظر حاضران رساند.ایسنا
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: