کد خبر: ۲۱۶۳۸۸
تاریخ انتشار: ۰۶:۱۵ - ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 09
معمولا در بسیاری از موارد مشتریان بانک ها و موسسات اعتباری تسهیلات و وام خود را پیش از موعد تسویه می‌کنند

شفا آنلاین>بیمه و بانک>بانک ها و موسسات اعتباری با تصفیه زودهنگام تسهیلات از به نفع خود و به ضرر مشتریان کار می کنند!


به گزارش شفا آنلاین: معمولا در بسیاری از موارد مشتریان بانک ها و موسسات اعتباری <Credit institutions>تسهیلات و وام خود را پیش از موعد تسویه می‌کنند.

 این تسویه زودهنگام بنا به دلایل مختلفی از جمله دریافت تسهیلات جدید، آزاد سازی سند در رهن بانک، آزاد کردن چک ضمانت و چندین دلیل دیگر می تواند باشد.


 اما خوب است بدانید که تسویه پیش از موعد تسهیلات تا حدود بسیار زیادی به ضرر مشتریان و به نفع بانک ها و موسسات اعتباری است.

 شبکه بانکی با ابداع فرمولی عجیب و غریب در هنگام تسویه تسهیلات تنها مبلغ کمی به مشتری تخفیف می‌دهد.

 بسیاری از مشتریان دریافت کننده تسهیلات از محاسبات وام ها و جمع مبالغ اصل و سود تسهیلات اطلاع چندانی ندارند.

 بانک‌ها این‌گونه عمل می‌کنند که معمولاً در نخستین اقساطی که مشتری پرداخت می کند سود خود را برداشت می‌کنند و برای تسویه پیش از موعد دیگر سودی باقی نمی گذارند.

به عنوان مثال تصور کنید ۱۰ میلیون تومان تسهیلات با اقساط یک میلیون تومانی دریافت کرده اید.

 محاسبات شبکه بانکی اینگونه عمل می کند که مثلا برای برای اولین قسط یک میلیون تومانی مشتری تنها ۳۰۰ هزار تومان به عنوان اصل مبلغ تسهیلات برداشت می شود و ۷۰۰ هزار تومان دیگر به عنوان سود تسهیلات از مشتری اخذ می‌کند.

 این پرداخت ها به صورت تصاعدی ادامه پیدا می کند، یعنی در قسط دوم ۶۰۰ هزار تومان از سود قسط سوم ۵۵۰ هزار تومان از سود و بهمین ترتیب تا پرداخت قسط آخر که ممکن است تنها ۱۰۰ هزار تومان پرداختی سود باشد و ۹۰۰ هزار تومان دیگر اصل مبلغ تسهیلات باشد.

حال اگر مشتری در سه یا چهار ماه پایانی بخواهد وام فوق را تسویه کند بانک مبلغ کمی از سود را به مشتری تخفیف می‌دهد و این سوءاستفاده  بانک‌ها و موسسات اعتباری از مشتریان می‌گذارند و مشتریان نیز تا حد زیادی از آن ناآگاه اند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: