کد خبر: ۲۱۶۲۱۵
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۵ - ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - 2018December 06
عبارت " غذا خوردن به جای دونفر" درست نیست؛ درست خوردن در بارداری به معنی زیاد خوردن نیست اما شما باید متعادل، متناسب و متوازن بخورید تا همه مواد مغذی مورد نیاز بدنتان تامین شود
شفاآنلاین>سلامت>تغذیه مناسب دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا در مغز کودکان در حال رشد و تکامل تاثیر دارد و نقشی اساسی در افزایش میزان هوش نوزاد ایفا می‌کند.

به گزارش شفاآنلاین، غذا خوردن در دوران بارداری<Pregnancy> اهمیت زیادی دارد زیرا رشد و تکامل جنین شما وابسته به تغذیه شما در دوران بارداری است.

عبارت " غذا خوردن به جای دونفر"  درست نیست؛ درست خوردن در بارداری به معنی زیاد خوردن نیست اما شما باید متعادل، متناسب و متوازن بخورید تا همه مواد مغذی مورد نیاز بدنتان تامین شود.

بهترین تغذیه در دوران بارداری  باعث وزن گیری مناسب شما در دوران بارداری می‌شود.

مواد مغذی که ممکن است در دوران بارداری دچار کمبود این ریز مغذی ها شوید شامل آهن، فولات،B12، ویتامین A و ویتامینD است.

اغلب زنان در دوران بارداری دچار کم خونی آهن می‌شوند که این کم خونی اغلب باعث کم وزنی کودکان در هنگام تولد همراه می‌شود، مهم است که در دوران بارداری رژیم غذایی متعادل داشته باشید.
 ۵ گروه غذایی اصلی مورد نیاز مادر باردار در طول روز

گروه اول: نان وغلات. روزانه ۷-۱۱ واحد باید از این گروه مصرف شود که هر واحد حدود ۳۰ گرم است.

گروه دوم:سبزیجات: روزانه ۴-۵ واحد باید در روز مصرف شود. هر واحد تقریبا ۱۰۰ گرم است.

گروه سوم: میوه ها: روزانه ۳-۴ واحد باید مصرف کند. هر واحد ۱۰۰ گرم است.

گروه چهارم:شیر و لبنیات: باید روزانه ۳-۴ واحد مصرف کند.

گروه پنجم:گوشت و ماکیان: روزانه ۳ واحد پروتئن حیوانی+۱ واحد پروتئین گیاهی (حبوبات) که هر واحد حدود ۳۰ گرم میشود.

گروه متفرقه: مصرف روغن‌ها محدود و ۶ واحد در روز که حدود ۵ گرم در هر واحد میشود. گروه قند‌ها حدود ۴ واحد و هر واحد ۵ گرم است.

۱- کلم بروکلی و بارداری

مواد مغذی‌ چون کلسیم و فولات برای بارداری سالم ضروری است، به همین علت مصرف سبزیجاتی مانند کلم بروکلی که سرشار از این دو ماده و البته فیبر و آنتی‌اکسیدان‌های ضد بیماری هستند، لازم به نظر می‌رسد. از آن‌جا که این سبزی سبز شامل مقدار زیادی ویتامین سی است، به بدن شما کمک می‌کند تا آهن غذاهایی چون پاستای گندم یا برنج قهوه‌ای را جذب کند.

۲-نوشیدن آب

در دوران بارداری نوشیدن آب و سایر مایعات به میزان هشت لیوان در طی روز الزامی است، زیرا سبب پر شدن معده و مانع از افزایش وزن اضافی شده و همچنین از تولد نوزاد زودرس جلوگیری می کند.

۳-سبزیجات و میوه‌های رنگی

تمامی میوه‌های رنگی سرشار از بتاکاروتین هستند که در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شوند، این ویتامین برای رشد چشم، پوست، استخوان وسایر اندام های داخلی کودک ضروری است.

۴- عدس و باقلا خشک در بارداری

در دوران بارداری، هر زنی روزانه به ۱۰ گرم پروتئین اضافی احتیاج دارد. (در کل ۶۰ گرم) باقلا و عدس با داشتن حدود ۱۵ گرم در هر فنجان منابع خوبی هستند. آن‌ها همچینن سرشار از فیبر‌ند که یبوست را نیز از بین می‌برند. خوردن یک فنجان عدس پخته، نصف فولات مورد احتیاج روزانه شما را فراهم می‌کند. می‌توانید آن‌ها را به سالاد و برنج خود اضافه کنید.

۵- مصرف شیر بدون چربی در بارداری

زمان بارداری، بدن شما دو برابر کلسیم بیشتری جذب می‌کند و از آن‌جا که بیشتر ما کلسیم کمی مصرف می‌کنیم، نوشیدن شیر بدون چربی انتخاب مناسبی خواهد بود. هر یک لیوان پر از شیر حدود ۳۰% از ۱۰۰۰ میلی‌گرم توصیه شده را فراهم می‌کند.

از مواد پروتئینی خام و یا نیم پز مانند سوشی، صدف، گوشت های کم پز شده و ماهی های حاوی متیل جیوه دوری کنید، زیرا تمامی موارد ذکر شده منابعی از باکتری هستند که می توانند به جنین آسیب های جبران ناپذیری برسانند.yjc


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: