کد خبر: ۲۱۱۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۰:۳۰ - ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - 2018October 22
ه دلیل معاملات زیاد روی محدوده ۱۴ هزار، کاهش یک باره و تثبیت در محدوده ۱۰ هزار وپایین‌تر در یک گام مقدور نبود اما با شکستن محدوده‌های حمایتی مرحله دوم ریزش قیمت‌ها متصور است
شفا آنلاین>بیمه و بانک>یک کارشناس اقتصادی گفت: حرکت جهشی ناشی از بار روانی تبدیل ریال به دلار طبق پیش‌بینی به اصلاح منتهی شد و اینک فاز دوم اصلاح در پیش است.

به گزارش شفا آنلاین:دکتر حسین محمودی اصل با بیان این مطلب افزود: به دلیل معاملات زیاد روی محدوده  ۱۴ هزار، کاهش یک باره و تثبیت در محدوده ۱۰ هزار وپایین‌تر در یک گام مقدور نبود اما با شکستن محدوده‌های حمایتی مرحله دوم ریزش قیمت‌ها متصور است.

وی با تاکید مجدد بر یادداشت‌های قبل از ریزش دلار <Drop a dollar>در رسانه‌های مختلف گفت: الان دلار آزاد مصرف کننده واقعی ندارد. خود دارندگان دلار خانگی کالایی با دلار ۱۴ هزار تومانی را نمی‌خرند یعنی قدرت خرید برای چنین عده‌ای وجود ندارد، خریداران کم شمار فعلی به دنبال تبدیل ریال به دلار هستند.

محمودی اصل اضافه کرد: در کنترل قیمت‌ها در محدوده ۱۴ هزار تومان برخی از  دلالان نیز نقش داشتند تا اقدام به خروج در قیمت مناسب کنند. از افزایش مجدد قیمت‌ها با توجه به اخبار مثبت دادگاه لاهه، افزایش قیمت نفت و … کمرنگ شده است و این باعث می‌شود تا حداقل نوسانات آنچنانی را شاهد نباشیم. ضمن اینکه بسیاری از دارندگان دلار خانگی به امید ۱۳ آبان و شروع دور دوم تحریم‌ها و افزایش قیمت‌ها، فروش خود را به تعویق انداختند اما این استراتژی فروش بعد تحریم، گسترده است و بازار کشش عرضه این همه دلار را نخواهد داشت، در بازاری که همه یک گونه فکر کنند اهداف قیمتی محقق نمی‌شود.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: شرایط کشور به‌گونه‌ای است که پس از شوک‌های قیمتی شدید در همه بازارها، رکود و استراحت را شاهد خواهیم بود و فعلا رکوردهای جدید قیمتی را شاهد نخواهیم بود اما افزایش قیمت‌ها باعث کاهش مصرف شده و کاهش مسافرت‌ها، به‌صرفه نبودن قاچاق، کاهش ورود و مصرف کالاهای غیرضروری، صرفه‌جویی چند ۱۰ میلیارد دلاری را به ارمغان آورده و از تقاضا کاسته است.طبنا


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: