کد خبر: ۲۰۳۸۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۰ - ۰۵ مرداد ۱۳۹۷ - 2018July 27
دارو به عنوان یک کالای استراتژیک، در شرایطی که کشور در حال تجربه شرایط سخت اقتصادی است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است
شفاآنلاین>سلامت> تحریم‌های ظالمانه بر کشورمان باعث شده تا بازار دارویی نیز تحت تاثیر قرار بگیرد، در این بین عده ای با جنجال و شانتاژ، قصد دارند شرایط را به مراتب وخیم تر از وضعیت موجود نشان دهند.

به گزارش شفاآنلاین، دارو به عنوان یک کالای استراتژیک، در شرایطی که کشور در حال تجربه شرایط سخت اقتصادی است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از همین رو، مسئولیت متولیان نظام سلامت، سنگین تر شده و می‌بایست شرایطی را تامین کنند تا مشکلات دارویی کمتر خودنمایی کند.

در حال حاضر، کمبودهای دارویی(Medicine) به گونه‌ای نیست که آزار دهنده باشد، بطوریکه کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، گفته است که کمبودهای مقطعی دارو که خرداد گذشته به ۶۵ قلم رسیده بود، در تیرماه به ۵۲ قلم رسید و طبق پیش بینی‌ها و با تمهیدات و اقدامات انجام شده در مرداد ماه، به نقطه بهینه در۵۰ سال اخیر خواهد رسید.

کمبود دارو در همه بازارهای دارویی دنیا امری معمول است، چنانکه در بازار دارویی ایالات متحده به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دارو در دنیا از سال ۲۰۰۸ تاکنون، جمعا بیش از  ۱۴۰۰ نوع دارو کمبود پیدا کرده‌اند که بیش از چهار برابر مدت مشابه قبل آن بوده و بیش از  یک سوم این داروها در اورژانس کاربرد داشته و برای ۱۰ درصد آنها داروی جایگزینی نیز وجود نداشته است، آن هم در اقتصادی که محدودیت‌ها و شرایط تحمیلی کشورمان را نداشته است.

تحریم‌ها باعث شده بازار دارویی کشور نیز تحت الشعاع شایعات و شانتاژهای رسانه ای قرار بگیرد، بطوریکه این روزها موضوع واردات داروی چینی، بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کند. این در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، چنین موضوعی را تکذیب می‌کنند.

عباسعلی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در واکنش به واردات داروی چینی، گفت: واردات دارو به کشور تحت یک سامانه الکترونیکی صورت می‌گیرد، بنابراین اگر این سامانه به درستی فعالیت نکند؛ امکان ورود هرگونه کالای غیرمجاز به کشور از جمله داروهای چینی وجود دارد. ضمن اینکه ورود هر دارویی از جمله نوع چینی آن باید در یک شورای ویژه در سازمان غذا و دارو مجوز ورود دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه رصد واردات به کشور با سامانه جامع و کارآمد امکان پذیر است، افزود: متاسفانه سامانه کنترل واردات به کشور در تمامی‌حوزه‌ها از جمله دارو با مشکلاتی(Problems) همیشه روبه رو بوده است، از زمان ثبت سفارش تا زمان دریافت دارو مراحل مختلفی وجود دارد که هر مرحله باید در سیستم الکترونیکی و سامانه مورد نظر ثبت و ضبط شود؛ اما گاهی ممکن است که خلاءهای نظارتی در این سامانه سبب ورود کالاهای غیرمجاز به کشور شود، ضمن اینکه الزامات قانونی ورود دارو با سایر کالاها به کشور متفاوت است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو، گفت: داروی چینی نداریم و قصدی هم برای ورود دارو از چین وجود ندارد و نیازی هم به داروی چینی وجود نخواهد داشت.

جهانپور ادامه داد: سامانه‌های رهگیری و پیگیری اصالت کالا و سامانه‌های دارویی سازمان غذا و دارو در نوع خود در کشور و حتی در میان بسیاری از کشورهای هم ارز  کم‌نظیر و حتی بی مانند است و واردات کالای غیرمجاز و قاچاق هیچ ربطی به عملکرد سامانه‌ها ندارد، مجرای قاچاق و واردات کالای غیرمجاز از مجاری غیر رسمی‌و غیر قانونی است. اصالت کالا و داروی وارداتی به راحتی قابل شناسایی است و به جای آدرس غلط دادن، در این زمینه مردم را باید بیش از پیش با سامانه و شناسه کالا آشنا کرد.مهر
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: