کد خبر: ۲۰۳۶۰۷
تاریخ انتشار: ۰۱:۱۵ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - 2018July 26
در بانک ملت اقدامات در زمینه مبارزه با پولشویی انجام شده می تواند الگوی بقیه بانک‌های کشور باشد.»
شفا آنلاین>بیمه و بانک>در سال 94 حدود 3 میلیارد دلار تعاملات بین‌المللی داشت در سال 95 این رقم را به 12 و در سال 96 به 14 میلیارد دلار رساند. این میزان از دادوستد ؛ بواسطه 160 روابط کارگزاری در اقصاء نقاط جهان رخ‌داد.

به گزارش شفا آنلاین:بانک ملت بر اساس انعقاد قرارداد با نهاد"ITFC" از زیر مجموعه های بانک توسعه اسلامی جهت واردات کالا از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی وکشورهای غیر عضو  و همچنین بانک ECO  برای اعطای تسهیلات ارزی؛ تعاملات تنگاتگی با بانک‌های جهانی دارد و همه این توفیقات، تنها زمانی برای یک بانک در سطح بین‌المللی اتفاق خواهد افتاد که آن بانک انضباط مالی درستی در بخش مبارزه با پولشویی داشته و زیر ساخت‌های مستحکمی  ایجاد کرده‌باشد.
 
به همین منظور بانک ملت، طی سال‌های اخیر تمرکز خود را بر این مساله گذاشت تا جایی که رییس مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد در خصوص مبارزه با پولشویی بانک ملت؛ چندی پیش گفته بود:

در بانک ملت اقدامات در زمینه مبارزه با پولشویی انجام شده می تواند الگوی بقیه بانک‌های کشور باشد.
 
این پیام بالاترین نهاد مبارزه با پولشویی کشور؛  نشان از آن دارد که بانک ملت جایگاه خود در سطح جهانی را خوب درک کرده و می‌داند که چه خطراتی این بانک را تهدید می‌کند.
 
در همین راستا؛ در آبان 96 ؛ زمانی که دو سامانه مبارزه با پولشویی بانک ملت رونمایی می‌شد؛ مدیرعامل بانک از احتمال لطمه زدن به بانک ملت از مسیر پولشویی خبر داده و گفته بود که  تمرکز بانک ملت، بر حوزه امنیت و بحث‌های مربوط به حفظ آبرو و حیثیت بانک در سطح بین المللی  است.  در این  تاریخ ؛  دو سامانه ضد پولشویی  AML (سامانه جامع مبارزه با پولشویی) و RBA (سامانه جامع رتبه بندی مشتریان از منظر ریسک پولشویی) بانک ملت رونمایی شد.
 
با این حال ، قرار نیست که بانک‌های کشور با راه اندازی سامانه‌های ضد پولشویی دست از تلاش خود در این زمینه بر دارند و  زمانی این نگرانی بیشتر می شود که بدانیم حدود 40 درصد از  تراکنش های نظام بانکی در حوزه خدمات غیرحضوری و بعضا بصورت ناشناس انجام می شود و می تواند از این طریق لطماتی به سیستم بانکی کشور وارد شود، لذا باید بانک‌ها تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشند.
 
به همین دلیل و با وجود اینکه بانک ملت از سال 93 موفق شد که سامانه کشف تقلب و مبارزه با پولشویی را تولید و  در اداره کل بازرسی بانک مستقر کند تا به صورت لحظه‌ای شعب بانک را مورد بررسی قرار ‌دهد و در امر پیشگیری از تخلفات فردی  کمک ویژه‌ای به سیستم بانک ملت بکند؛  با این حال، طی ماه های اخیر اقدام مهم  دیگری در بانک ملت در این حوزه انجام شده است و آن  راه اندازی زیر ساخت امنیتی جدیدی در خصوص احراز هویت KYC  و موارد فوق امنیتی افراد و همچنین  صدور کد اعتبار سنجی مشتریان بود تا آخرین گام های زیرساختی بانک ملت  برای جلوگیری از پولشویی برداشته شود و همه روزنه‌های احتمالی تخلف را ببندد.
 
در نهایت ؛ بانک ملت با این تلاش های زیرساختی مضاعفی که برای مبارزه  با پولشویی انجام داده ، این بانک را غیرقابل نفوذ ترین بانک برای متخلفانی کرده است که در تلاش هستند از ضعف‌ بانک‌ها استفاده کرده تا درآمد حاصل از کاهای خلاف خود را تمییز کنند بنابراین بانک ملت ، بانکی ناامن برای متخلفان شده است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: