کد خبر: ۲۰۲۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۰ - ۱۹ تير ۱۳۹۷ - 2018July 10
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه حمایت از کودکان و نوجوانان و همچنین حوزه کودکان خیابانی و کار هنوز بی سروسامان است و منتظر تصویب لایحه برای ساماندهی آن هستیم.

شفا آنلاین>اجتماعی>عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه حمایت از کودکان و نوجوانان و همچنین حوزه کودکان خیابانی<Street children> و کار هنوز بی سروسامان است و منتظر تصویب لایحه برای ساماندهی آن هستیم.

به گزارش شفا آنلاین:محمدرضا بادامچی درباره آخرین وضعیت لایحه حمایت از کودکان اظهارداشت: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۹۱ در کمیسیون اجتماعی بود، بررسی این لایجه به اتمام رسید، حدود یک ماه پیش این لایحه برای بررسی به صحن مجلس آورده شد.


وی ادامه داد: منتظر بودیم تا این لایحه در دستور کار بررسی قرار بگیرد که متاسفانه حدود ۱۵ نفر از همکاران ما براساس اصل ۸۵ قانون اساسی درخواست بازگشت این لایحه را به کمیسیون داده‌اند.

بادامچی تصریح کرد: زمانیکه این لایحه به کمیسیون برگردد مسلما در فضایی محدود و بسته مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به همین علت هم با این نظر مخالف هستیم. بنابراین این لایحه برای بازگشت به کمیسیون باید به رای گذاشته شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی‌در پاسخ به این سوال که در حال حاضر وضعیت کودکان کار را در کشور به‌ویژه در تهران چطور ارزیابی می‌کنید، تاکید کرد: اوضاع این کودکان خیلی اسف‌بار و دردناک است، مسئولیت این بچه‌ها به عهده سازمان اجتماعی مستقر در وزارت کشور است که بودجه‌هایی را هم برای ساماندهی این بچه‌ها و هماهنگی دستگاه‌ها انجام می‌دهد.

وی گفت: در وزارت کشور هم متاسفانه کار را به خوبی پیش نمی‌برند گرچه برای هماهنگی دستور از مقامات بالا داده شده است، با این حال هماهنگی‌ها در این وزارتخانه برای حضور دستگاه‌ها روند خوبی ندارد. قرار بود تا با هماهنگی بخش‌های مختلف گروهی به جمع‌آوری، گروهی به آموزش و گروهی هم به ساماندهی بافت‌هایی که این بچه‌ها در آنها زندگی می‌کنند بپردازند که هنوز اتفاق قابل توجهی رخ نداده است. این اقدامات هدف است اما اینکه چقدر در انجام آن موفق بوده‌ایم آمارها نشان می‌دهد.

بادامچی در پاسخ به این مطلب که خیلی از بچه‌های خیابانی ایرانی نیستند و آیا می‌توان اقدامی‌برای بازگشت آنها به کشورشان کرد، گفت: برای ما کودک کار ایرانی و خارجی فرق نمی‌کند، موضوع مهم ضعف قوانین است که باعث شده تا این افراد به راحتی وارد کشور شوند و بتوانند بدون طی مراحل قانونی ساکن شوند.

وی تاکید کرد: قوانین باید با جدیت و قاطعیت با موضوع مهاجران غیرقانونی برخورد کند، مهاجران باید به صورت قانونی وارد کشور بشوند. نه اینکه با ورود غیرقانونی، ازدواج با اتباع ایرانی و فرزندآوری به مشکلات کشور دامن بزنند.طبنا

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: