کد خبر: ۲۰۲۱۶۳
تاریخ انتشار: ۲۱:۲۰ - ۱۸ تير ۱۳۹۷ - 2018July 09
محمدرضا فراهانی روز دوشنبه افزود: این طرح در قالب های پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ) و CHQ انجام می شود. البته بررسی‌ها نشان داد نتایج روش CHQ بهتر بوده است.
شفاآنلاین>سلامت>معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز طرح پایش سلامت روان دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از ابتدای سال تحصیلی 97 خبر داد و گفت: حدود 88 درصد دانشجویان سیگاری، مصرف دخانیات را از دبیرستان شروع کرده اند.

به گزارش شفاآنلاین،محمدرضا فراهانی روز دوشنبه افزود: این طرح در قالب های پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ) و CHQ انجام می شود. البته بررسی‌ها نشان داد نتایج روش CHQ بهتر بوده است.

وی گفت: هم اکنون در حال طراحی تست سوم سلامت روان هستیم تا بتوانیم با پرسش و پاسخ، اختلالات روانی را در بین دانشجویان پایش کنیم، زیرا مصاحبه با تک تک دانشجویان بسیار پرهزینه‌تر است.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم این تست را با سرعت بیشتری انجام دهیم، میزان بیشتری از اختلالات روانی را شناسایی می کنیم و پیشرفت بیشتری خواهیم داشت، اما تاکنون به این روش دست پیدا نکرده ایم. با این وجود به دنبال تست سوم که تست مدرنی است و در دنیا انجام می شود، هستیم تا از این طریق، نتایج آن را بررسی کنیم و از ابتدای امسال طراحی این تست آغاز شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با اشاره به اجرای فاز سوم پژوهش سیمای زندگی دانشجویی در سال جاری و مطالعه انجام شده روی دانشجویان علوم پزشکی گفت: بر اساس نتایج این تحقیق از 88درصد جمعیت دانشجویی مورد بررسی که در طول عمر خود یک بار اصطلاحا لب به سیگار زده بودند، فقط 18 درصد پس از ورود به دانشگاه سیگار را امتحان کرده بودند.

فراهانی تصریح کرد: در واقع حدود 70 درصد دانشجویان علوم پزشکی سیگاری، در دبیرستان سیگار را امتحان کرده‌اند. این به آن معنی است که ما در دانشگاه با افرادی رو به رو هستیم که افکار و اندیشه‌های‌شان در دبیرستان شکل گرفته است و این آمار خوبی نیست.

وی با اشاره به انجام پژوهش مشترک وزارت بهداشت و وزارت علوم با همکاری دانشگاه‌ها با عنوان «سیمای زندگی دانشجویی»، گفت: این پژوهش از ابتدا به صورت دوسالانه برگزار می‌شد و به موضوعات رفتاری دانشجویان و آسیب‌های اجتماعی می‌پرداخت.
وی با اشاره به اینکه این پژوهش در سال جاری وارد مرحله سوم خود می‌شود، تصریح کرد: نمونه آماری این پژوهش در کشور 100 هزار نفر و در وزارت بهداشت 10 هزار نفر است. این تعداد در واقع 5 درصد دانشجویان را در برمی‌گیرد و به صورت اتفاقی این مطالعه توصیفی روی آنها انجام شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، ادامه داد: بعد از اجرای فاز سوم این طرح پژوهشی، می‌توان به صورت مقایسه‌ای وضعیت دانشجویان را در سال‌های مختلف بررسی و نتایج آن را اعلام کرد.

فراهانی یادآور شد: به طور کلی نقش تربیتی در آموزش و پرورش و خانواده کاهش پیدا کرده است و بهره دانشجویان جدید الورود به دانشگاه‌ها از پیشینه فرهنگی و تمدنی کشور کمتر است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: