کد خبر: ۲۰۱۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۱ - ۱۵ تير ۱۳۹۷ - 2018July 06
اهمیت زیستی نانو ذرات طلا در میان سایر نانو ذرات به افزایش کاربرد این نانو ذرات در پزشکی منجر شده که نیاز به روشی مطمئن و بی خطر را برای سنتز ایجاد کرده که در این میان شیمی سبز روشی کم هزینه، موثر و غیر سمی را برای سنتز فراهم کرده است
شفا آنلاین>سلامت>سنتز نانوذرات طلا به روش شیمی سبز با استفاده از عصاره گیاه آویشن در ایران صورت پذیرفت.

به گزارش شفا آنلاین، مونا حاملیان با اشاره به اینکه سنتز موادی در ابعاد نانومتری با توجه به خصوصیات و کاربردهای متفاوت آن‌ها در پیشرفت تکنولوژی و صنعت رو به رشد است، اظهار داشت: اما روش‌های شیمیایی برای سنتز این مواد به دلیل استفاده از مواد سمی و خطرناک و آسیب‌های زیست محیطی حاصل از آنها همواره نگرانی ‌ها را در سنتز این مواد به وجود می‌آورند.

وی افزود: اهمیت زیستی نانو ذرات طلا در میان سایر نانو ذرات به افزایش کاربرد این نانو ذرات در پزشکی منجر شده که نیاز به روشی مطمئن و بی خطر را برای سنتز ایجاد کرده که در این میان شیمی سبز روشی کم هزینه، موثر و غیر سمی را برای سنتز  فراهم کرده است.

حاملیان خاطرنشان ساخت: در سال‌های اخیر استفاده از عصاره گیاهان برای تهیه نانو ذرات فلزی به عنوان جایگزینی آسان، در دسترس و بی خطر برای روش‌های شیمیایی و فیزیکی مطرح شده است که روشی نو ظهور و مطابق با شیمی سبز می‌باشد. گیاهان زیادی با خاصیت‌های متنوع برای سنتز نانو ذرات وجود دارند که هنوز ناشناخته باقی مانده و مورد استفاده قرار نگرفته اند.

وی گفت: یکی از این گیاهان که خاصیت دارویی و ضد باکتری و ضد زخم دارد گیاه آویشن است که مرکز تحقیقات به عنوان عامل کاهنده برای سنتز نانو ذرات طلا استفاده کرده است. این روش سنتز علاوه بر بی خطر بودن، بسیار سریع و کم هزینه بوده و هیچ گونه سمیتی در نانو ذرات سنتز شده مشاهده نمی‌شود و خاصیت ضد میکروبی و ضد زخم را نیز فراهم می‌کند.

گفتنی است کار مطالعاتی و اجرای این پروژه توسط دکتر کامبیز ورمیرا عضو هیأت علمی و رئیس مرکز تحقیقات روغن ها و چربی های معاونت غذا و دارو کرمانشاه، مهندس مونا حاملیان و دکتر حجت ویسی انجام شده است.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: