کد خبر: ۱۹۲۹۷۶
تاریخ انتشار: ۱۹:۲۰ - ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018April 22
برای ادامه این طرح نیازمند اراده جدی در دولت هستیم چرا که این اراده جمعی درحال حاضر وجود ندارد و شخص وزیر بهداشت تنهاست
شفا آنلاین>سلامت>عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس، بر ضرورت اختصاص منابع پایدار به طرح تحول سلامت تاکید کرد.

به گزارش شفا آنلاین، سیدحسن حسینی شاهرودی  با بیان اینکه طرح تحول سلامت رضایتمندی مردم را به همراه داشته است، گفت: برای ادامه این طرح نیازمند اراده جدی در دولت هستیم چرا که این اراده جمعی درحال حاضر وجود ندارد و شخص وزیر بهداشت تنهاست.

وی با بیان اینکه دستگاه های مرتبط همراهی لازم را ندارند گفت: باید منابع پایداری برای این طرح در نظر گرفته شود چرا که دیگر روش هایی که به صورت روزمره اتفاق می افتد دیگر پاسخگوی این طرح نیست و این ادامه این طرح را با مشکل روبرو خواهد کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص طرح تحول سلامت، اظهارداشت: این طرحی بود که با تدبیر ریاست جمهوری و همچنین وزیر بهداشت در جهت توسعه بهداشت و درمان کشور راه اندازی شده است.

حسینی شاهرودی در ادامه افزود: اگر بنا است که این طرح پایدار بماند باید اراده جمعی در هیات دولت باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر احساس می شود این اراده جمعی وجود ندارد، گفت: شخص وزیر در این حوزه بسیار تنهاست و حوزه برنامه و بودجه و دیگر دستگاه های مرتبط با امر سلامت(Health) همراهی لازم را ندارند و یا مشکلات و محددیت هایی دارند که نمی توانند پا به پای وزارت بهداشت در این امر مشارکت کنند.

عضو هیات‌ رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس، افزود: باید این طرح انسجام لازم را داشته باشد و اراده در همه دولت مردان باشد تا این طرح اجرایی و عملیاتی شود چرا که طرح تحول سلامت از جمله طرحی هایی است که رضایتمندی همه مردم و خصوصا افراد ضعیف جامعه را در بر داشته است به همین دلیل اراده جمعی باید در دولت باشد و منایع پایداری برای این طرح فراهم شود.

حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه در بودجه ۹۷ منابعی را در نظر گرفتیم اما نمی تواند کفاف هزینه های این طرح را بدهد، گفت: این طرح باید اصلاح و کوچک تر شود تا هم نقاط ضعف آن کمتر شود  و هم هزینه ها کاهش پیدا کند و هم منابع پایدار از جمله عوارض سیگار، مالیات بر ارزش افزوده که باید سهم بیشتری از آن در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد و منایع پایدار خاصی که مستمر و پایدار باشد برای آن در نظر گرفته شود.

وی افزود: اتفاقاتی که به صورت روزمره می افتد مانند اوراق قرضه یا شیوه های دیگر جوابگوی این طرح نیست و این طرح را زمین خواهد زد و امیدواریم دولت برای تامین منابع این طرح عزم جدی داشته باشد.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه طرح تحول سلامت طرحی بود که رضایتمندی مردم را به همراه داشته است، گفت: اما از باب اینکه منابع آن تامین نشده و یا اینکه دستگاه های مرتبط به تعهدات خودشان عمل نکردند باعث شد بسیاری از حوزه های مرتبط با این امر مانند بیمارستان ها، اورژانس بیمارستان ها، پرستاران، داروخانه ها و پزشکان نسبت به معوقات خود معترض باشند. چرا که بعضا معوقات آنها از یک سال هم می گذرد که اعتراض آنها بجاست.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: