کد خبر: ۱۹۲۱۱۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - 2018April 16
افزایش قیمت دارو، بدنبال نوسانات اخیر قیمت ارز، در یکی دو هفته اخیر، صحت ندارد
شفاآنلاین>سلامت> مدیر کل روابط عمومی سازمان غذا و دارو گفت:هرگونه تغییر قیمتی به روال گذشته و طبق مصوبات کمیسیون قیمت‌گذاری انجام شده و خواهد شد.

به گزارش شفاآنلاین، دکتر کیانوش جهانپور  گفت: افزایش قیمت دارو به ویژه داروهای بیماران خاص را به دلیل نوسانات قیمت ارز تکذیب کرد و اظهار داشت : افزایش قیمت دارو، بدنبال نوسانات اخیر قیمت ارز، در یکی دو هفته اخیر، صحت ندارد.

او خاطر نشان کرد: قیمت دارو، تابع قیمت‌گذاری، کمیسیون قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو است و به همین دلیل، بازار (Market)نمی‌تواند قیمت دارو را تعیین کند. قیمت‌ها و هرگونه تغییرات متعلق به مصوبات قبلی کمیسیون قیمت‌گذاری است و ارتباطی با نوسانات ارزی اخیر ندارد و ساخت و ورود داروهای فعلی موجود در بازار هم از قبل از تحولات اقتصادی اخیر بوده است.

مدیر کل روابط عمومی سازمان غذا و دارو افزود: هر هفته و هر ماه کمیسیون قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو با در نظر گرفتن متغیرهای گوناگون، همچون هزینه تولید، نرخ حقوق و دستمزد و نرخ ارز و .. درخواست‌های قبلی تغییر قیمت از سوی وارد کننده و یا تولید کننده را بررسی و قیمت گذاری می‌کند و در این فرایند اعضای این کمیسیون به‌گونه‌ای درباره قیمت دارو تصمیم‌گیری می‌کنند که مصرف کنندگان دارو و بیماران دچار مشکل نشوند و هم اینکه تامین کنندگان و تولیدکنندگان هم ضرر نکنند و قادر به تداوم چرخه اقتصادی باشند.

جهانپور تاکید کرد: براین اساس، منطقی شدن قیمت دارو(medicine)، به طور مستمر، انجام و قیمت دارو طبق روال انجام می‌شود و اتفاق جدیدی در این حوزه نیفتاده است. بنابراین اگر مردم مشاهده می‌کنند که این روزها و با نوسانات نرخ ارز قیمت دارویی در داروخانه ای خاص و یا از سوی شرکت پخش دارویی، افزایشی بر خلاف قیمت مصوب داشته است، حتما به سامانه 190 گزارش دهند و سازمان غذا و دارو را مطلع کنند چون این اقدام، اقدامی غیر قانونی است و با متخلف برخورد خواهد شد
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: