کد خبر: ۱۸۴۸۶۵
تاریخ انتشار: ۰۲:۴۵ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018February 13
هنگام صحبت در مورد مسائل مختلف، نور تیره و کم رنگ فضا، باعث می‌شود همه چیز به نظرمان جذاب بیاید و تصمیم‌های غلطی بگیریم.

شفا آنلاین>اجتماعی>غروب خورشید، نور مهتاب و نور شومینه‌ای زیبا در اتاقی دنج، بی‌شک بسیار دل انگیز و زیبا هستند. اما بنابر بررسی‌های محققان دانشگاه ایالتی میشیگان، نور تیره و تاریک فضایی که در آن هستیم، ما را به سمت تصمیم‌گیری‌های احساسی(و گاهی غلط)هدایت می‌کند. البته در این موضوع نکته‌ای است: اگر می‌خواهید فردی را به خودتان متمایل کنید، او را به یک رستوران دنج و با نور کم (به اصطلاح شاعرانه) دعوت کنید.


 به گزارش شفا آنلاین: بنابر تحقیقات جدید مشخص شده است که نور می‌تواند روی تصمیم‌های ما تاثیر بسیار زیادی بگذارد. هنگام صحبت در مورد مسائل مختلف، نور تیره و کم رنگ فضا، باعث می‌شود همه چیز به نظرمان جذاب بیاید و تصمیم‌های غلطی بگیریم. محققان دانشگاه ایالتی میشیگان، این موضوع را روی توانایی‌های شناختی نوعی موش آزمایشگاهی که شبیه انسان است، به مدت ۴ هفته، بررسی کرده و تصمیم های شب و روز آنها را با هم مقایسه کردند.
عملکرد یادگیری فضایی <Spatial learning function>این موش‌ها، که در هیپوکامپوس (ناحیه‌ای از مغز که در یادگیری و تشکیل خاطرات جدید نقش دارند) قرار دارد، زمانی که در معرض فضای با نور کم قرار داشتند، ۳۰ درصد کاهش نشان داد. در ضمن از میزان پپتید موجود در مغزشان که باعث ارتباط عصب‌ها با یکدیگر در هیپوکامپوس می‌شوند نیز کم شده بود.

این پپتید که با نام فاکتور عصب‌زایی مشتق ‌شده از مغز نیز شناخته می‌شود، ارتباط سالم و درستی بین عصب‌ها به وجود می‌آورد. ارتباط بین عصب‌ها هرقدر کمتر شود، از قدرت عملکرد حافظه و یادگیری کاسته می‌شود. به عبارت دیگر نور تیره و تاریک فضا، موجب تیرگی و کندی ذهن می‌شود. در حالی که موش‌های تحت آزمایش، هنگام قرار گرفتن در معرض نور بسیار زیاد، بسیار هوشیار بوده و رفتارهای هوشمندانه‌تری داشتند و در عین حال جهت گیری فضایی در آنها بسیار بهتر بود. محققان با این بررسی ثابت کردند که تغییرات زیست محیطی مربوط به نور می‌تواند در مغز انسان موجب تغییرات ساختاری شود.


 این بررسی نشان می‌دهد هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی، بهتر است در فضای کم نور قرار نداشته باشید تا توانایی‌های شناختی‌تان دچار اشکال نشوند.دیلی میل،


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: