کد خبر: ۱۸۱۱۵۱
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۵ - ۲۲ دی ۱۳۹۶ - 2018January 12
از سال 1384، طرح پزشک خانواده روستایی در ایران شروع شد و از سال 1391 طرح پزشک خانواده شهری در استان فارس و سپس مازندران آغاز به کار کرد
شفاآنلاین>سلامت> اجرای طرح پزشک خانواده در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در ۱۰ استان
رزیدنت پزشکی خانواده گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت، امسال در 10 استان دیگر نیز طرح پزشک خانواده شهری در شهرهای زیر جمعیت 20 هزار نفر، آغاز به کار خواهد کرد.


به گزارش شفاآنلاین، فاطمه نجفی پور رزیدنت پزشکی خانواده گفت: از سال 1384، طرح پزشک خانواده روستایی در ایران شروع شد و از سال 1391 طرح پزشک خانواده شهری در استان فارس و سپس مازندران آغاز به کار کرد.

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت، امسال در 10 استان دیگر نیز طرح پزشک خانواده شهری در شهرهای زیر 20000 نفر آغاز به کار خواهد کرد.

نجفی‌پور تصریح کرد: تمام پزشکان عمومی و فارغ‌التحصیلان پزشکی می‌توانند پس از عقد قرارداد با مراکز بهداشتی و درمانی(Healing)، مجری طرح پزشک خانواده باشند و به عنوان پزشک خانواده عمومی مشغول به کار شوند.

رزیدنت پزشکی خانواده ادامه داد: از سال 1394 برنامه آموزش رشته تخصصی پزشکی خانواده در 8 دانشگاه علوم پزشکی آغاز شد که هم اکنون این تعداد به 11 دانشگاه افزایش یافته است؛ اولین فارغ‌التحصیلان تخصص پزشکی خانواده شهریور ماه 1397 فارغ‌التحصیل خواهند شد.

وی اظهار داشت: رشته پزشکی خانواده یکی از اساسی‌ترین رشته‌های تخصصی است که در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کانادا، استرالیا، آمریکا، سوئد و ترکیه، فارغ‌التحصیلان این رشته با ارائه خدمات جامع، مستمر و با کیفیت در تمام مراحل سلامتی و بیماری، مراقبت‌های سلامت محور را به خانواده ها ارائه می‌دهند.

نجفی‌پور در ادامه گفت: پزشک خانواده علاوه بر تشخیص و درمان بیماری‌های شایع با انجام مراقبت‌های دوره‌ای خانواده‌ها از بروز و پیشرفت بسیاری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر در جامعه پیشگیری(prevention) می‌کند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: