کد خبر: ۱۸۱۰۹۰
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۰ - ۲۱ دی ۱۳۹۶ - 2018January 11
در حوزه سلامت نباید انگیزه درآمدزایی باشد و لازم است بانوان کشور را نسبت به مزایای زایمان طبیعی آگاه کنیم تا تحت تأثیر تبلیغات اشتباه قرار نگیرند
شفا آنلاین>سلامت>رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: همه گروه‌های جامعه پزشکی با انبوهی از مسائل و مشکلات مواجه هستند که برای رفع آن باید تلاش جدی انجام شود.

به گزارش شفا آنلاین، ایرج فاضل ‎در نشست با جمعیت مامایی ایران افزود: مسئله اصلی در این بخش از خدمات(مامایی)، متقاعد کردن یک بانوی باردار است که بهترین روش زایمان، زایمان طبیعی است به نظر می‌رسد در برخی موارد که سزارین انجام می‌شود انگیزه سلامت مادر و نوزاد نیست و آمارهای غیرعادی که در این زمینه وجود دارد قابل تأمل است.

وی ادامه داد: در حوزه سلامت نباید انگیزه درآمدزایی باشد و لازم است بانوان کشور را نسبت به مزایای زایمان طبیعی آگاه کنیم تا تحت تأثیر تبلیغات اشتباه قرار نگیرند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی(Medical System) با بیان اینکه قانع کردن بانوان باردار برای زایمان طبیعی موفقیت مامایی را تضمین می‌کند، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت مامایی موجود در نظام سلامت باید شیوه‌ها و راهکارهای لازم را در جهت ارتقای آگاهی زنان باردار در جامعه بررسی کنیم و سازمان نظام پزشکی هم آمادگی لازم را برای حمایت از جامعه مامایی اعلام می‌کند تا ماماها در جایگاه واقعی خود قرار گیرند.

دکتر فاضل افزود: مسائل جامعه مامایی قابل پیگیری است البته رفع همه آنها در توان سازمان نظام پزشکی نیست اما می‌توان هماهنگی‌های لازم را انجام داد و به نظر می‌رسد وزارت بهداشت(Ministry of Health) هم آمادگی همکاری لازم را در این زمینه داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه مسائل باید ریشه‌ای حل شود، اظهار داشت: در حد توان همکاری لازم را در جهت قانونگذاری و تنظیم آیین‌نامه‌ها انجام می‌دهیم و در خصوص اختصاص فضا برای انجام امور جمعیت مامایی تلاش می‌شود در حد توان مساعدت لازم صورت پذیرد. سازمان نظام پزشکی و امکانات آن متعلق به تمام جامعه پزشکی بوده و اختصاص به یک رشته و گروه خاص ندارد و همه رشته‌های پزشکی می‌توانند از آن استفاده کنند.

‎هیأت مدیره جمعیت مامایی ایران در جلسه‌ای با حضور ریاست کل سازمان نظام پزشکی نظرات و مشکلات این گروه را مطرح و خواستار پیگیری درخواست‌های خود از سوی سازمان نظام پزشکی شدند.

رییس جمعیت مامایی ایران نیز با اشاره به این که جمعیت مامایی در کنار انجمن علمی مامایی ایران مطالبات و معضلات جامعه مزبور را پیگیری می‌کند، خواهان تعامل بیشتر با شورای عالی سازمان نظام پزشکی به منظور پیگیری درخواست‌ها شدند.

زهرا عابدی اظهار داشت که مسائل مربوط به صنف می تواند در جمعیت مامایی حل و فصل شود.
‎وی افزود: اکنون نقش ماماها در اتاق‌های زایمان مراکز دولتی و آموزشی کمرنگ شده که این امر باعث نگرانی جامعه مامایی شده است با توجه به این که بیش از 90 درصد ماماها عضو نظام پزشکی هستند، شایسته است سازمان توجه بیشتری به مسائل و مشکلات این گروه مبذول نماید.

‎عابدی به دیگر چالش‌های جامعه مامایی اشاره کرد و ادامه داد: بسیاری از ماماها در پایگاه‌های سلامت با ردیف تشکیلاتی ماما استخدام شدند اما کم‌کم به سمت مراقب سلامت تغییر وضعیت یافتند به نحوی که از دانش و توانمندی ایشان در ارائه خدمات بهره لازم برده نمی‌شود.

‎وی تصریح کرد: موانعی در نحوه ارائه خدمات ماماها وجود دارد که محور دوم چالش‌های این گروه محسوب می‌شود، عدم عقد قرارداد از سوی بیمه‌های پایه و به تبع آن بیمه‌های تکمیلی معضل دیگری است که هنوز مرتفع نشده است و این موضوع مشکلاتی را برای جامعه مامایی ایجاد کرده است. البته این موضوع در سه استان به صورت مقدماتی مورد بررسی قرار گرفته، اما نتایج‌ آن هنوز اعلام نشده است.

‎وی در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث اشتغال فارغ‌التحصیلان مامایی اشاره کرده و اظهار داشت: اگر طرح مامای همراه اجرا می‌شد بخشی از مشکلات اشتغال ماماها برطرف می‌شد.

‎رییس جمعیت مامایی با بیان اینکه خواهان جذب ماماها در مراکز پژوهشی و سایر نهادهای مرتبط با سلامت هستیم؛ افزود: اعطای وام‌های کم بهره از سوی سازمان نظام پزشکی برای تأسیس مراکز مشاوره مامایی در جهت افزایش آمار زایمان طبیعی(Natural childbirth) در سطح کشور ضرورتی است که از مدت‌ها پیش پیشنهاد شده است.

‎عابدی خاطرنشان کرد: با مشکل فقدان فضا برای انجام امور جمعیت مامایی مواجه هستیم؛ البته بسیاری از کارها به صورت مجازی انجام می‌شود اما نیازمند اختصاص فضای مناسب جهت برگزاری برخی جلسات هستیم که امیدواریم سازمان نظام پزشکی در رفع این مشکل مساعدت کند.

‎وی به طرح معاینات دوره‌ای مناطق محروم با هماهنگی نظام پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه در این مناطق افراد زیادی نیازمند خدمات مامایی هستند، خواستار همکاری سازمان نظام پزشکی دراجرای مجدد طرح مذکور شدند.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: