کد خبر: ۱۷۶۶۴۴
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۰ - ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 06
وزارت بهداشت نه تنها به پزشکان بلکه به داروخانه ها، شرکت های دارویی، تجهیزات پزشکی و همچنین پرستاران نیز بدهکار بوده و این تاخیر در پرداخت ها مهمترین چالش طرح تحول سلامت اس
شفا آنلاین>سلامت>عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: شرکای وزارت بهداشت در اجرای طرح تحول سلامت به تعهدات خود عمل نکردند بنابراین پرداخت مطالبات و حقوق پزشکان با تاخیر یک ساله مواجه شده است.

به گزارش شفا آنلاین، بشیر خالقی با یادآوری تاخیر یک ساله در پرداخت مطالبات پزشکان، گفت: وزارت بهداشت نه تنها به پزشکان بلکه به داروخانه ها، شرکت های دارویی، تجهیزات پزشکی(Medical Equipment) و همچنین پرستاران نیز بدهکار  بوده و این تاخیر در پرداخت ها مهمترین چالش طرح تحول سلامت است.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه 11 میلیون حاشیه نشین تحت پوشش بیمه قرار گرفت در حالی که منابع اعتباری آن پیش بینی و مشخص نشده بود، تصریح کرد: شرکای وزارت بهداشت در اجرای طرح تحول سلامت به تعهدات خود عمل نکردند بنابراین پرداخت مطالبات و حقوق پزشکان با تاخیر یک ساله مواجه شده است.

وی ادامه داد: از سویی بر اساس تعهدات طرح تحول سلامت باید 10درصد از اعتبار هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد ارزش افزوده در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گرفت اما متاسفانه پرداخت نشد و منجر به انباشت بدهی شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه وزارت بهداشت قادر به پرداخت بدهی ها نیست، تصریح کرد: اگر بیمه ها به موقع بدهی خود راپرداخت کنند و همکاری لازم را داشته باشند به طور قطع در پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران وقفه ای ایجاد نمی شود.

خالقی افزود: بودجه بیمه های درمانی از بودجه عمومی تامین و تامین اجتماعی(Social Security) نیز با پول کارگران اداره می شود در این رابطه به طور مداوم جلساتی برای رفع مشکل بیمه ها تشکیل و برگزار شده است اما گره ای از این مشکل رفع نشد.

وی یادآور شد: ارائه کننده خدمات، وزارت بهداشت(Ministry of Health) و واحدهای مربوطه و همچنین خریدار خدمت بیمه ها است و زمانی که خریدار در ازای کارکرد پزشکان پولی پرداخت نکند با مطالبات انباشت شده زیادی مواجه خواهیم شد که خدمات رسانی را نیز با مشکل مواجه می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه باید جلوی اسراف ها گرفته شود و نظارت ها تشدید شود تا بتوان از تحمیل هزینه های سرسام آور به بیمه ها جلوگیری کرد، گفت: اگر به اجرای قوانین مربوط به طرح تحول سلامت در برنامه ششم توجه نشود بی شک با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس دهم، بر ضرورت نظارت بیشتر بر نسخه نویسی پزشکان تاکید کرد و یادآور شد: اگر بر اساس قانون برنامه ششم سیستم ارجاع، پزشک خانواده(family doctor) و پرونده الکترونیک سلامت اجرا و خانه های بهداشتی و درمانی روستایی و شهری و همچنین بیمارستان های سطح یک تاسیس شوند به طور قطع از بار سنگینی که بر دوش وزارت بهداشت گذاشته شده کاسته می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه مجلس از طرح تحول سلامت حمایت می کند، گفت: ادامه و تداوم اجرای طرح تحول نیازمند تامین منابع پایدار است در این رابطه بهتر است وزارت بهداشت در قالب لایحه ای مشکلات طرح تحول سلامت را به مجلس ارائه کند به طور قطع مجلس حمایت لازم را مانند همیشه از تداوم این طرح خواهد داشت.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: