کد خبر: ۱۶۲۵۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲:۵۰ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017August 12
در کتاب ارزشمند حفظه‌الصحه ناصری تالیف حکیم گیلانی، ملک الاطباء درباره تدابیر ویژه برای مراقبت از «چشم» آمده است
شفا آنلاین>سلامت>در کتاب ارزشمند حفظه‌الصحه ناصری تالیف حکیم گیلانی، درباره تدابیر ویژه برای مراقبت از «چشم» تدابیر ویژه‌ای ذکر شده است.

به گزارش شفا آنلاین،در کتاب ارزشمند حفظه‌الصحه ناصری تالیف حکیم گیلانی، ملک الاطباء درباره تدابیر ویژه برای مراقبت  از «چشم» آمده است:

«بدانکه بر حافظ صحت چشم لازم است که از امتلاء و خوردن طعامهای غلیظ و بخار‌ساز مثل حلیم و کله پاچه و عدس و پیاز سیر و بادنجان و باقله وبسیاری خواب و بیداری و زیادی جماع و حرکت در دود و غبار و افراط در مطالعه خطهای خفی(پنهان) و نگاه کردن به چیزهای براق و روشنیها و سفیدیها و نگاه کردن به اشیاء براق که آفتاب بر آن تابیده باشد و بر پشت خوابیدن احتراز واجتناب فرمایند.

 و مداومت بر مقویات چشم مثل هلیله پرورده پاکیزه یا گشنیز خشک و اطریفل گشنیزی و خوردن شلغم و کشیدن سرمه سنگ اصفحانی با مروارید و روح توتیا که در تقویت و حفظ چشم بی‌نظیر است.

اما تدبیر چشم از ضرر سرما و برف آن است که لباس او سیاه باشد و در زیر چشم دستمال سیاهی ببندد که اکثر اوقات بر آن نگاه کند و اگر نقاب که از دم اسب سیاه می‌افتد، ببافند و مانع دید ماوراء نیست با خود داشته باشد؛ در طی مسافت در برف به روی خود بکشد البته که به چشم هیچ ضرری نمی‌رسد و بستن عینک سبز و آبی جهت حفظ چشم از برف و سرما خوب است و سرمه سنگ به چشم کشیدن نیز مانع ضرر برف است.

و اگر سرما در چشم تاثیر نموده باشد و سوزش و آبریزش ایجاد شده باشد باید کاه گندم را بجوشانند و سر و چشم را به بخار آن بدارند که به اصلاح آید یا اینکه مرزنجوش و بابونه و قهوه بوداده طبخ داده، چشم را به اینها بخار دهد و اگر سنگی را به آتش گرم نماید و در سرکه انداخته، سر را به بخار آن دهند، نافع است و سر و چشم را بپوشانند و در حد توان در سرما حرکت نکنند تا چشم به حال آید.»
برچسب ها: چشم ، عینک ، سرکه
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: