کد خبر: ۱۳۸۰۶۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰ - ۲۳ دی ۱۳۹۵ - 2017January 12
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد:
محمدنعیم امینی فرد گفت: بالارفتن طول عمر در جامعه، تغییر سبک زندگی و افزایش کم تحرکی‌ها و شیوع بیماری‌های ناشی از این زندگی در مجموع باعث می‌شود اکثر کشورهایی که دوره کنترل بیماری‌های واگیر را طی می‌کنند وارد فاز معضل بیماری‌های غیرواگیر اعم از قلبی، عروقی، تنفسی و سرطان‌ها شوند.
شفاآنلاین>سلامت>سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با هشدار نسبت به افزایش بیماری‌های غیرواگیر، گفت: وزارت بهداشت باید اطلاعات دقیقی از علل شیوع بیماری‌های غیرواگیر داشته باشد تا بتواند راهکارهای مناسبی را در حوزه پیشگیری اتخاذ کند.

به گزارش شفاآنلاین،محمدنعیم امینی فرد سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، درباره افزایش بیماری‌های غیرواگیر، گفت: بالارفتن طول عمر در جامعه، تغییر سبک زندگی و افزایش کم تحرکی‌ها و شیوع بیماری‌های ناشی از این زندگی در مجموع باعث می‌شود اکثر کشورهایی که دوره کنترل بیماری‌های واگیر را طی می‌کنند وارد فاز معضل بیماری‌های غیرواگیر اعم از قلبی، عروقی، تنفسی و سرطان‌ها شوند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بیماری های غیرواگیر هزینه سنگینی را در آینده بر دوش حوزه سلامت وارد خواهد کرد که بدون شک وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی سلامت نیز مسئولیت سنگینی برای کنترل این بیماری ها بر عهده دارد.

امینی فرد، تصریح کرد: وزارت بهداشت باید آمار دقیقی از علل شیوع بیماری‌های غیرواگیر داشته باشد تا بتواند راهکارهای مناسبی را در حوزه پیشگیری از این بیماری‌ها اتخاذ کند، از سویی دیگر شناسایی زودرس بیماری‌های غیرواگیردار و درمان آنها نیز باید جزو برنامه‌های وزارت بهداشت قرار گیرد تا بتوان شیوع این بیماری‌ها را کنترل کرد.

وی یادآور شد: از سویی دیگر باید فرهنگسازی را نیز از دوران کودکی در خانواده ها آغاز کنیم زیرا تغذیه دوران کودکی نقش مهمی در بروز بیماری‌های غیرواگیردار دارد لذا باید وزارت بهداشت استراتژی مدونی را درنظر بگیرد تا بتوان حتی اعتبارات مناسبی را برای شناسایی و کنترل این بیماری ها داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: در زمینه تخصیص و تزریق اعتبارات نیز مجلس می‌تواند کمک‌های لازم را برای کنترل بیماری های غیرواگیر دار داشته باشد تا کمکی نیز به دولت کرده باشد.

پیش از این معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم‌اکنون یکی از بزرگترین چالش‌های حوزه سلامت کنترل بیماری‌های غیرواگیر است و در کشور در بحث دیابت، سرطان و بیماری‌های مزمن انسداد تنفسی و ریوی وضعیت خوبی نداریم.فارس


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: