کد خبر: ۱۳۷۶۹۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۹ - ۲۰ دی ۱۳۹۵ - 2017January 09
رییس جامعه متخصصین داخلی ایران هشدارداد:
شفاآنلاین :رییس جامعه متخصصین داخلی ایران با بیان اینکه مهاجرت پزشکان نگران کننده است، عنوان کرد:به طورعمده کشورهای اروپایی وبعد ازآن آمریکا، کانادا و استرالیا مقاصد اصلی پزشکان مهاجر است.
دکتر ایرج خسرونیا، در گفتگو با خبرنگار شفاآنلاین ضمن اشاره به هشدار اخیر رییس سازمان نظام پزشکی در خصوص تبعات افزایش مهاجرت پزشکان به خارج از کشور، گفت: کشور ما با کمبود پزشک عمومی مواجه است و با توجه به اینکه مهاجرت در بین پزشکان عمومی بیش از متخصصین است، کمبود پزشک در آینده نزدیک نظام سلامت کشور را تهدید می‌کند.

معاون نظارت سازمان نظام پزشکی تهران افزود: اکنون بسیاری از پزشکان بعد از فارغ التحصیلی برای ثبت نام به سازمان نظام پزشکی مراجعه نمیکنند و عده ای نیز اصلا برای دریافت پروانه فعالیت هم اقدام نمی کنند. در واقع پس از فارغ التحصیلی یا طول تحصیل از گردونه طبابت خارج می‌شوند.

خسرونیا با بیان اینکه دولت ومردم برای تربیت هر پزشک عمومی میلیون ها تومان هزینه می‌کنند، خاطر نشان کرد: مهاجرت پزشکان بی تردید سرمایه گذاری را به هدر می‌دهد. در واقع می توان گفت دولت چاهی می کند و وقتی به نفت می رسد این سرمایه عظیم را تحویل کشورهای بیگانه می‌دهد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار شفا آنلاین مبنی براینکه پزشکان چه کشورهایی را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند، گفت: آمریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی مقاصد اصلی پزشکان مهاجر است.

رییس انجمن متخصصین داخلی ایران در ادامه تصریح کرد: این کشورها علاوه بر معیشت، درآمد  و امنیت شغلی را برای پزشکان تضمین می‌کنند و پزشکان به راحتی و بدون دغدغه به ادامه تحصیل و انجام تحقیق بپردازند.

خسرونیا نسبت به تداوم این روند هشدار داد و افزود: با توجه به افزایش جمعیت و بروز پدیده سالمندی در آینده نزدیک در اقصی نقاط کشور به خصوص مناطق محروم با کمبود پزشک مواجه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه اگر دولت معیشت و امنیت شغلی پزشکان را تضمین کند از مهاجرت کاسته خواهد شد، یادآور شد: متاسفانه اکنون مراکز دانشگاهی و تامین اجتماعی، پزشکان فارغ التحصیل را استخدام نمی کنند که این امر موجب کاهش انگیزه پزشکان و مشکلات معیشتی برای آنها می شود.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: