کد خبر: ۱۳۶۷۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - ۱۲ دی ۱۳۹۵ - 2017January 01
در زمان حاضر پرستاران بسیاری در کشور در حوزه های تخصصی مخلتفی از جمله گوارش، سرطان، بیماری های کودکان و همه شاخه های پزشکی تحقیق و پژوهش می‌کنند و خیلی در این زمینه فعال هستند اما هیچ مدرکی دریافت نمی کنند و فعالیتهای آنها برایشان بازده کاری ندارد.
شفا آنلاین>سلامت>معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تربیت پرستار پژوهشگر در شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت تصویب شد.

به گزارش شفا آنلاین، محمد میرزابیگی روز یکشنبه در اجلاس مدیران پرستاری بیمارستانهای کشور در سالن همایش های رازی افزود: در زمان حاضر پرستاران بسیاری در کشور در حوزه های تخصصی مخلتفی از جمله گوارش، سرطان، بیماری های کودکان و همه شاخه های پزشکی تحقیق و پژوهش می‌کنند و خیلی در این زمینه فعال هستند اما هیچ مدرکی دریافت نمی کنند و فعالیتهای آنها برایشان بازده کاری ندارد.
وی ادامه داد: بر این اساس در وزارت بهداشت تصویب شد که «نهضت پژوهشی» پرستاران ایجاد شود به طوری که یا در مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاههای علوم پزشکی در کشور یک دپارتمان پرستاری نیز ایجاد شود یا اینکه مراکز تحقیقاتی پرستاری در حوزه های مختلف ایجاد شود.
وی گفت: علاوه بر آن افزایش تعداد انجمن های علمی پرستاری نیز در وزارت بهداشت مصوب شده است و بناست تعداد گرایش های کارشناسی ارشد پرستاری نیز در کشور افزایش یابد، به این ترتیب زمینه و ظرفیت بزرگی برای فعالیت های علمی و پژوهشی پرستاران فراهم شده و دیگر همت پرستاران است که می‌تواند باعث شکوفایی و توسعه این زمینه از فعالیت پرستاران باشد.
میرزابیگی همچنین از افزایش برنامه‌ای آموزش مداوم پرستاری در کشور خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ی پرستاران و لزوم آموزش مداوم پرستاران برای اخذ این پروانه، لازم است که برنامه‌ای آموزش مداوم نیز گسترش یابند، زمینه‌ای متنوعی برای این آموزش‌ا وجود دارد که با اچرای آنان سطح دانش پرستاران افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر بهداشت همچنین به اهمیت نگرش پرستار حرفه‌ی و غیر حرفه‌ی اشاره کرد و گفت: نگرش وزارت بهداشت این است که باید در کنار پرستاران حرفه‌ی و دانشگاهی، افرادی نیز وجود داشته باشند تا خدمات غیر حرفه‌ی و اولیه را انجام دهند و به این ترتیب پرستاران نیز می‌وانند به کارهای حرفه‌ی خود بپردازند و شأن آنان نیز بیشتر حفظ می‌ود.
وی افزود: بر این اساس حدود 10 هزار بهیار یکساله یا کمک پرستار تربیت شده‌ند که به تدریج با سیر مراحل گزیش در مراکز درمانی کشور جذب می شوند و بناست به جایی برسیم که به ازای هر چهار پرستار یک کمک پرستار یا بهیار یکساله نیز در بیمارستانها حضور داشته باشند و خدمات اولیه و غیرحرفه‌ی مورد نیاز بیماران را انجام دهند.
میرزابیگی گفت: تصمیم ورود بهیاران یکساله و کمک پرستاران به بیمارستانها پس از کارشناسی های دقیق و نظرخواهی از نخبگان جامعه پرستاری کشور صورت گرفته است.
وی افزود: در حوزه خدمات پرستاری حرفه‌ی نیز با توجه به کمبود نیرو، ظرفیت پذیرش دانشکده های پرستاری حدود دو برابر شده است که خروجی های این تصمیم به تدریج از سال آینده وارد بازار کار می شوند.
معاون پرستاری وزیر بهداشت ادامه داد: همزمان با طرح تحول سلامت، هفت هزار و 500 پرستار در قالب طرح و تداوم طرح و هزار پرستار در طرح تحول سلامت بکارگیری شدند، چهار هزار دانشجوی سال بالای پرستاری وارد عرصه کار شدند، پنج هزار پرستار به عنوان جایگزین مرخصی زایمان در بیمارستانها جذب شدند و 11 هزار پرستار نیز امسال با طی آزمون استخدامی که مراحل آن در جریان است، در وزارت بهداشت استخدام می شوند.
میرزابیگی گفت: یکی دیگر از سیاستهای وزارت بهداشت در حوزه پرستاری، ایجاد پرستاری تخصصی یا پرستار پراکتیشنر است که با افزایش گرایش های کارشناسی ارشد و نیز ایجاد دوره های سه ماهه و یکساله که در حال تدوین آنها هستیم، اجرا می‌شود و قرار است به زودی چند دوره پرستاری پراکتیشنر در کشور شروع شود.
وی درباره آموزش پرستاری در بیمارستانها نیز گفت: شایعه شده بود که می‌خواهند بدون سیر کنکور در بیمارستانها پرستار تربیت کنند، این شایعات درست نیست و در حالی که آموزش های پرستاری در برخی دانشکده‌های دور افتاده با حداقل کیفیت وجود دارد چه اشکالی دارد که از ظرفیت مراکز دانشگاهی و بیمارستانهای بزرگ برای آموزش پرستاری استفاده کنیم.
وی افزود: این کار قطعا از طریق کنکور و با تصویب بورد پرستاری و زیر نظر دانشکده های پرستاری انجام می‌شود و استفاده از مزیت فیلد بیمارستان برای آموزش عملی به پرستاران یک مزیت مهم برای این دوره‌ها خواهد بود که البته تعداد آنها محدود است.
معاون پرستاری وزیر بهداشت همچنین به تصویب جذب هیئت علمی بالینی پرستاری، تصویب رشته کارشناسی ارشد مدیریت پرستاری اشاره کرد که با مصوبه بورد پرستاری به زودی اجرا می‌شود.
وی همچنین به تدوین 10 شاخص ملی ایمنی و مراقبت از بیمار و نیز پیگیری تدوین شرح وظایف پرستاری متناسب با پیشرفت دانش پزشکی در وزارت بهداشت خبر داد.
میرزابیگی گفت: آیین نامه نقل و انتقال بیمار بین مراکز درمانی، دستورالعمل تحویل بخش، بیمار و شیفت کاری و نیز تدوین و ابلاغ آیین نامه اعطای پروانه صلاحیت حرفه ای نیز در وزارت بهداشت دنبال می شود.
وی افزود: درباره پروانه صلاحیت حرفه‌ای همه گروه‌های پرستاری موافق هستند و اختلافات در فرعیات این کار است که مثلا چه کسی متولی این کار باشد، کی و چگونه اجرا شود که در این زمینه وزارت بهداشت از هر ایده و نظری که به بهبود کار کمک کند، استقبال می‌کند.
میرزابیگی ادامه داد: مخالفت کردن و حاشیه سازی درباره این برنامه و دیگر برنامه‌های حوزه پرستاری جز فرصت سوزی حاصلی ندارد و آنکه بیش از همه از این فضاسازی ها ضرر می‌کند، پرستاران هستند.
معاون وزیر بهداشت همچنین از ابلاغ دستورالعمل case method خبر داد و گفت: نظارت بر کیفیت خدمات پرستاری و مراقبتی در بخش خصوصی، ساماندهی پرداخت کارانه پرستاران که در این دولت دو تا سه برابر شده است، ساماندهی نیروهای شرکتی و نظارت بر حفظ حقوق آنان و نیز بکارگیری پرستاران شرکتی از طریق هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت را از دیگر دستاوردهای حوزه پرستاری در دولت یازدهم عنوان کرد.
میرزابیگی درباره تعرفه های خدمات پرستاری نیز گفت: در این دولت تاکنون سه بار پیشنهاد تصویب این تعرفه‌ها به شورای عالی بیمه فرستاده شده است، در حالی که در دولتهای قبلی دوبار این کار صورت گرفته است.
وی افزود: علت تصویب نشدن این پیشنهاد در شورای عالی بیمه ترکیب این شوراست که در آن وزارت بهداشت فقط یک رأی دارد و نظام پزشکی، وزارت اقتصاد، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت رفاه هر کدام یک رأی و بیمه ها نیز چهار رأی دارند، بنابراین وزارت بهداشت که متولی سلامت است نمی‌تواند پیشنهادهای خود را در این شورا به تصویب برساند که امیدواریم این ترکیب نا عادلانه در آینده اصلاح شود.
میرزابیگی همچنین با اشاره به ساخت سریال پرستاران نیز گفت: این سریال 52 قستمی مراحل تولید را سپری می کند و به دنبال این است که بتواند جایگاه پرستاران را در جامعه به تصویب بکشد که امیدوارم تا پایان امسال به مرحله پخش از صدا و سیما برسد.
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: