کد خبر: ۱۱۷۲۲۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - 2016July 27
مدیرکل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی پرستاری وزارت بهداشت از ابلاغ آیین‌نامه اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای، توسط معاون پرستاری برای اجرای عملیاتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد.

به گزارش شفا آنلاین، احمد نجاتیان جدا شدن پرستاران حرفه ای کشور از افراد غیر حرفه ای را از نتایج اجرای آیین نامه صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران عنوان کرد و گفت:  امروز شاهد ابلاغ این آیین‌نامه مهم از سوی معاون پرستاری به دانشگاه های علوم پزشکی هستیم. با این اقدام می‌توان به ایجاد تحولات عمیق و پایدار در پرستاری کشور امیدوار بود و منجر به ساماندهی مراقبت‌های پرستاری و پرستاران با رویکرد نوین می‌شود.

وی افزود: صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران بی شک یکی از آرزوهای دیرینه جامعه پرستاری به شمار می‌رود و سالیان سال است که کشور از سیستم ثبت صلاحیت حرفه ای پرستاران(nursing registration) محروم بوده و همواره یکی از نقایص مهم سیستم بهداشت و درمان کشور ما محسوب شده است.

مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: موضوع صلاحیت حرفه‌ای پرستاران در حقیقت اطمینان از حفظ حقوق مردم در نظام سلامت است و نشان می‌دهد پرستارانی که در سیستم بهداشت و درمان کشور، مراقبت های پرستاری را ارائه می‌کنند، دارای صلاحیت‌های مناسبی برای ارائه خدمات با کیفیت به مردم هستند.

وی همچنین سابقه وجود سیستم‌های ثبت صلاحیت حرفه‌ای پرستاران را در کشورهای مختلف دنیا  بیش از 130 سال عنوان کرد و گفت: اگر چه ما امروز بسیار دیرهنگام وارد این فاز شده‌ایم، اما با این حال حرکت بسیار خوب و مثبتی است که در دولت تدبیر و امید و با حمایت شخص وزیر بهداشت در حال رخ دادن است و در واقع به آرزوی چندین ساله پرستاران جامه عمل پوشانده شد.

نجاتیان در خصوص مزایای این پروانه نیز توضیح داد و گفت: با این پروانه، امکان ثبت اطلاعات تحصیلی و خدمتی پرستاران کشور به صورت متمرکز و ایجاد امکان رده‌بندی فعالیت و شغل پرستاران در کل کشور وجود دارد که با سطح بندی خدمات پرستاری در تناسب و هم‌افزا خواهد بود.

مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی پرستاری وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: به واسطه اجرای این طرح از این پس پرستاران با داشتن این پروانه به عنوان پرستاران حرفه‌ای شناخته می‌شوند و تحت عنوان "پرستار حرفه‌ای" می‌توانند از مزایای آن در سطح کشور بهره‌مند شوند و موضوع (RN) در ایران اسلامی همانند بسیاری از نقاط دنیا معنای خود را می‌یابد.

وی افزود: مساله ای که جامعه پرستاری سالها از آن رنج برده، این است که در بیمارستان‌ها لفظ پرستار برای بسیاری کاربرد داشته است، اما با صدور این پروانه ، افرادی پرستار حرفه‌ای نامیده می‌شوند که علاوه بر مدرک تحصیلی معتبر، دارای صلاحیت‌های علمی، انضباطی، اخلاقی، جسمی و روانی هستند.

نجاتیان با تاکید بر استقبال نهادهای بین‌المللی از این حرکت در حوزه پرستاری ایران، گفت: قبلا در جلسات مختلفی با نهادهای بین‌المللی و کارشناسان مختلف در حوزه‌های علمی، حرفه ای و مدیریتی در سطح جامعه و بالین، موضوع پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران مطرح و بررسی شده است و تمامی ذینفعان مدیریتی، آموزشی، حرفه‌ای در نشست‌های قطب‌های 10 گانه کشوری نسبت به این رویداد مهم توجیح شده‌اند. اکنون امیدواریم دست به دست هم دهیم تا یک گام بلند دیگر در جهت حرفه‌ای شدن و حرفه‌مندی مراقبت‌های پرستاری و پرستاران برداریم.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، وی ادامه داد: آیین‌نامه فعلی صدور پروانه حرفه‌ای پرستاران، بر اساس نظرخواهی وسیعی بوده که از پرستاران در سطح کشور انجام شده است و متخصصین زیادی در این مورد نظر داده‌اند و کامل و جامع تدوین شده است. همچنین تلاش کردیم  با استانداردهای روز دنیا مطابقت داشته باشد.

مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه عملگرایی و نتیجه محوری، یکی از شاخصه‌های وزارت بهداشت، بویژه معاونت پرستاری است، اظهار کرد: انتظار داریم همه  کسانی که این خبر را می‌شنوند، فقط با رویکرد و عینک حرفه‌ای و کاملا علمی به موضوع نگاه کنند.  هرکس به هر میزان که می‌تواند در جهت اجرای موفق این طرح تلاش کند؛ چراکه بهره‌مندی اصلی و اساسی به مردم و بیماران تعلق دارد و همه ما حول این محور تلاش می‌کنیم. در حقیقت اسباب و لوازم ایجاد محیط امن، علمی و کیفی را برای گیرنده خدمت و ارائه دهنده خدمت در نظام سلامت با رویکرد مراقبت‌های پرستاری فراهم می‌کنیم.

برچسب ها: پرستاران ، صلاحیت ، پروانه
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: